آذرقلم
تاریخ : 15. آذر 1394 - 22:56   |   کد مطلب: 1910
نقش‌آفرینی برجسته دانشجویان در مقاطع تاریخی که 16 آذر سال 32 و 13 آبان سال 58 نمونه‌ای از آن است، نشان می‌دهد که استکبارستیزی، استبداد ستیزی، عدالت‌خواهی، ضدسلطه بودن، ضداستبداد بودن و آرمان‌خواهی از مختصات اصلی جنبش دانشجویی است.

به گزارش گلشن راز به نقل از خبرگزاری فارس 16 آذر در کشورمان ایران عزیز، به خاطر شهادت سه تن از دانشجویان دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه تهران به نام‌های احمد قندچی، مصطفی بزرگ‌نیا و آذر (مهدی) شریعت رضوی به عنوان روز دانشجو نامگذاری شده است.در هر حال، این روز در سرزمین ایران، به عنوان روز بصیرت، آگاهی، مقاومت، ایستادگی و پایداری دانشجویان این خطه در برابر استعمار غرب، استبداد و خودکامگی در دفتر تاریخ کشورمان به یادگار ثبت شده است.

در واقع، 16 آذر یادآور همه خوبی‌های یک دانشجوی بصیر و آگاه به مسائل سیاسی و اجتماعی و به ویژه دشمن‌شناسی و استکبارستیزی است. به سخن دیگر، در حقیقت این روز یادآور اعلام انزجار از استکبار جهانی، روز مقاومت تاریخی، نماد بیداری، هوشیاری، ایستادگی، روحیه خروشان جنبش دانشجویی و تجلی بصیرت انقلابی و مظهر ایثار، استقلال و آزادی‌خواهی دانشجویان، برای حراست، محافظت و پاسداری از ارزش‌ها، اصول و آرمان‌های اسلام و انقلاب اسلامی بوده و هست.

* روز دانشجو یادآور، روز مقاومت دانشجویان در برابر استبداد

حال آنچه در این زمینه اهمیت دارد اینکه، دانشجویان در این روز با اتکا به راه و منش امام حسین (ع)، توانستند، از رژیم شاه، دستگاه طاغوتی و حامیان بین‌المللی آن چهره‌ای یزیدی را در برابر دید مبارزان راستین، و در راس آنها در میان توده‌ها و قشرهای مختلف جامعه طنین‌انداز کنند. در این روز، دانشجویان به اعمال زشت، ناپسند و مزدورانه شاه اعتراض و او را دست نشانده دولت آمریکا معرفی کردند. آنان ثابت کردند، که قلم‌ها، شعارها و قدم‌های استوار دانشجو، همواره همراه ملت بوده و هست؛ و تنها جوینده دانش نیست؛ بلکه جوینده همه خوبی‌هاست و در همه جا حضور چشم‌گیری دارد و با روشنگری و آگاهی‌های خود، هرگز اجازه نخواهند داد، دشمنان نظام و اسلام در امور داخلی و خارجی کشور دخالت کنند.

به هر حال، قبل از پرداختن به دیدگاه و نظرات مسئولان، کارشناسان و دانشجویان در مورد روز دانشجو، ضروری است به سخنان و بیانات امام خمینی رحمةالله و مقام معظم رهبری در خصوص دانشجو و دانشگاه بپردازیم، که بدون شک بیانات و منویات آنها، همواره راهگشای میهن اسلامی‌مان بوده است.

* دانشجویان، فراتر از انتظار

موضوع دانشگاه و دانشجو در سخنان امام(ره)، بازتاب فراوانی داشته و از ایشان در این باره توصیه‌های فراوانی به یادگار مانده است. امام خمینی رحمةالله از دانشجویان به عنوان ذخایر این ملت بیان می‌کنند و معتقد بودند: اول معلم است که باید تربیت کند قشرهای جوان را و بعد خود جوان‌ها که باید مملکت را اداره کنند. بنابراین، هر مملکتی در عالم، هر کشوری در عالم موجودیتش بسته است به دست دانشجو و معلم. (خمینی، 1378: ج 7: 254)

بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، یکی دیگر از وظایف دانشگاهیان را آگاه سازی ملت معرفی می‌کند و می‌فرماید: «بر شما جوانان ارزنده اسلام که مایه امید مسلمین هستید، لازم است که ملت‌ها را آگاه سازید و نقشه‌های شوم و خانمان سوز استعمارگران را برملا نمایید».

* دانشجویان چشم، چراغ و امید ایران

حضرت آیت‌الله امام خمینی (ره)، بر این باور بودند: شما جوانان دانشجو و جوانان عزیزی که از هر جا آمده‌اید، امید این ملت هستید که باید این راهی را که سر راه شما گذاشته شده است، به آخر برسانید؛ و این نهضتی را که در راه او آن همه جانفشانی شده است، ادامه بدهید؛ و این صراط مستقیمی را که انبیاء جلو راه بشر گذاشتند و نبی اکرم(ص) آخرین انبیا و اشرف همه، آن راه را جلو مردم گذاشتند، و مردم را دعوت به این صراط مستقیم کردند و هدایت کردند به راه انسانیت و خروج از همه انحای کفر و الحاد و خروج از همه ظلمات به نور مطلق، باید شما جوان‌ها همان راه را ادامه دهید تا اینکه پیرو رسول اکرم و در مکتب حضرت صادق پیروانی شایسته باشید. (خمینی: ج 14: 1 و 2)

جوانان متعهد در طول تاریخ و خصوص دانشجویان مسلمان در نسل حاضر و در نسل‌های آینده، سرمایه‌های امیدبخش اسلام و کشورهای اسلامی هستند. اینان‎اند که با تعهد و سلاح و استقامت و پایداری می‌توانند کشتی نجات امت اسلامی و کشورهای خود باشند و این عزیزان‎اند که استقلال و آزادی و ترقی و تعالی ملت‌ها مرهون زحمات آنان است. اینان‎اند که هدف اصلی استعمار و استثمارگران جهان‎اند و هر قطبی درصدد صید آنان است و با صید آنان است، که ملت‌ها و کشورها به تباهی و استضعاف کشیده می‌شوند.

* دانشجویانی که با شوق پرواز جاودانه شدند

مقام معظم رهبری نیز بارها در سخنرانی‌ها، بیانات و دیدارهای خود با دانشجویان و دانشگاهیان بر مواردی چون « داشتن شرح صدر سیاسی، ارتباط مستمر با اقشار مختلف جامعه، کشف نیروی جوانی، زنده نگه داشتن آرمانگرایی در دانشگاه‌ها، مطالعه عالمانه در تصمیم‌گیری‌ها، موضع‌گیری آگاهانه در مسائل اجتماعی، پرهیز از تصمیمات نسنجیده، مراقبت از نگاه‌های سوسیالیستی و مارکسیستی، پاکیزه و معنوی نگه داشتن محیط دانشگاه، مراقبت از رقابت بر سر پست و مقام، نگاه مستفسرانه به اوضاع کشور، نقد مستمر و منصفانه نسبت به اوضاع کشور، ارتباط با تشکل‌های دانشجویی جهان اسلام، زنده نگه داشتن امید در خود و ... » تاکید داشته‌اند و معتقد هستند:« جوانان دانشجو در محیط هاى دانشگاه، به درس و علم و روحیه ‏ انقلابى و اسلامى، حداکثر اهمیت را بدهند. جوانان ببینند که امروز و آینده، چه‏ قدر به وجود آنها احتیاج است؛ خودشان را براى آینده بسازند. امروز هم جوان دانشجو باید مثل همیشه، پیشتاز و پیشگام حرکت انقلابى باشند و خودش را شایسته و صالح براى این مسئولیت‌هاى بزرگ قرار بدهند.

دانشجویان عزیز، این جوانان، این فرزندان و جگر گوشه‏‌هاى ملت، این بهترین و پاک‌ترین عناصر جامعه ما در دانشگاه‌ها، باید در خط اسلام و برای عظمت کشور و بلند کردن پرچم اسلام و بیدار کردن ملت‌هاى عالم و روح بخشیدن به این دنیاى مرده به وسیله دست‌هاى استکبارى، درس بخوانند و کار و تلاش کنند، تا مطمئن بشوند، که فرداى ایران اسلامى، به مراتب از امروز بهتر خواهد بود».

روی پدیده‌های سیاسی فکر کنید، مبادا عده‏‌اى فریب‌تان دهند

آگاهى سیاسى کسب کنید و نسبت به آنچه که مى‌ گذرد، هوشیار باشید، روى ریزترین پدیده‏‌هاى سیاسى دنیا فکر کنید و تحلیل بدهید. فرض کنیم تحلیل هم بدهید که خلاف واقع باشد؛ باشد. خدا لعنت کند آن دست‌هایى که تلاش کرده‌اند و مى‌‌کنند که قشر جوان ما و دانشگاه ما را غیر سیاسى کنند.

به گزارش فارس رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدارهای متعددی که با دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی برگزار کردند، نکات مهمی را گوش زد کردند که بازخوانی و تامل در آنها وظیفه مردم و بالاخص دانشجویانی است که در این عرصه مشغول فعالیت هستند.

*رهبر معظم انقلاب اسلامی همواره بر ضرورت کسب آگاهی‌های سیاسی و هوشیاری دانشجویان تاکید داشته‌اند و آنها را به تامل در مسائل سیاسی و تغییر و تحولات در عرصه سیاسی کشور فراخواندند.

*مقام معظم رهبری همچنین بارها در دیدارهای خود با دانشجویان بر بینش سیاسی آنها تاکید کردند و در این خصوص دانشجویان را به تلاش سیاسی، کار سیاسی، مطالعه سیاسی و مباحثه سیاسی برای به دست آوردن قدرت تحلیل و بینش صحیح سیاسی امر کردند.

مطالبات رهبر انقلاب از دانشجویان؛

** شما دانشجویان نقش خودتان را فراموش نکنید. آگاهى سیاسى کسب کنید و نسبت به آنچه که مى‌ گذرد، هوشیار باشید و انگیزه و تپش جوانان انقلابىِ متناسب با قشر شما، در خدمت هدف‌هاى نظام قرار گیرد.

*** به نظر من دانشجوى موفّق کسى است که خوب درس بخواند؛ خوب تهذیب اخلاق کند و خوب به ورزش بپردازد. من براى دانشجوى موفّق، سه شاخص دارم. البته ممکن است یک جوان موفّق در خانه، معیارهاى دیگرى داشته باشد؛ یک کاسب موفق، یک ادارى موفق، معیارهاى دیگرى داشته باشد؛ اما دانشجوى موفق، به حیث دانشجویى، این است: باید خوب درس بخواند، به اخلاق و تهذیب نفس بپردازد، ورزش هم بکند.

*** به نظر من، جوانان انقلابى دانشگاه، چون بحث دانشجو را داریم، سعى کنند خوب درس بخوانند؛ خوب فکر و معرفتشان را بالا ببرند. سعى کنند در محیط خودشان اثر بگذارند؛ فعال باشند، نه منفعل؛ روى محیط خودشان، اثر فکرى و روانى بگذارند. این شدنى است. یک جوان گاهى اوقات مى‌تواند مجموعه پیرامونى خودش را، کلاس را، استاد را و حتى دانشگاه را زیر تأثیر شخصیت معنوى خودش قرار دهد. البته این کار با سیاسی کارى به‏ دست نمى‌‌آید؛ با معنویت به‏ دست مى‌‌آید، با صفا به ‏دست مى‌آید، با استحکام رابطه با خدا به ‏دست مى‌‌آید.

*** جوانان دانشجو در محیط‌هاى دانشگاه، به درس و علم و روحیه ‏ى انقلابى و اسلامى، حداکثر اهمیت را بدهند. جوانان ببینند که امروز و آینده، چه‏ قدر به وجود آنها احتیاج است؛ خودشان را براى آینده بسازند. امروز هم جوان دانشجو باید مثل همیشه، پیشتاز و پیشگام حرکت انقلابى باشد و خودش را شایسته و صالح براى این مسؤولیت‌هاى بزرگ قرار بدهد.

*** دانشجویان عزیز، این جوانان، این فرزندان و جگرگوشه‏‌هاى ملت، این بهترین و پاکترین عناصر جامعه‏ ما در دانشگاه‌ها، باید در خط اسلام و در جهت عظمت کشور و بلند کردن پرچم اسلام و بیدار کردن ملتهاى عالم و روح بخشیدن به این دنیاى مرده به وسیله ‏ى دستهاى استکبارى، درس بخوانند و کار و تلاش کنند، تا مطمئن بشوند که فرداى ایران اسلامى، به مراتب از امروز بهتر خواهد بود. این، هدف شماست.

* داستان یک پلاک و چند پلان، روز دانشجو

از این حیث، شهید چمران هم که خود شاهد این واقعه بوده، در خاطره‌اش در رابطه با حادثه 16 آذر می‌گوید: «وقایع آن روز، چنان در نظرم مجسم است، که گویی همه را به چشم می‌بینم! صدای رگبار مسلسل در گوشم طنین می‌اندازد. سکوت موحش بعد از رگبار، بدنم را می‌لرزاند. آه بلند و ناله جان‌گداز مجروحان را در میان این سکوت دردناک می‌شنوم. دانشکده فنی خون‌آلود را در آن روز و روزهای بعد، به رأی العین می‌بینم».

آمریکا با دست چدنی و دستکش مخملی این روزها پیش می‌‌آید/ استحاله فرهنگی دانشجویان هوشیار باشند

امام جمعه تبریز به 16 آذر روز دانشجو اشاره کرد و گفت: دانشجویان عزیز همواره در پیشرفت انقلاب و مبارزه با استکبار و ظلم ستیزی سهم بسزایی داشته‌اند و 16 آذر سال 1332 نقطه عطفی در تاریخ جنبش دانشجویی است.

آیت‌الله محسن مجتهدشبستری ادامه داد: بعد از کودتای 28 مرداد که فضای خفقان در کشور به وجود آمده بود و معاون رئیس جمهوری آمریکا به ایران آمده بود دانشجویان عزیز، بیدار و مبارز دانشگاه تهران در سال 32 حرکتی و جنبشی را در فضای حکومت نظامی آن زمان به وجود آوردند و اعتراض خود را به معاون رئیس جمهوری آمریکا رساندند و سه نفر از دانشجویان عزیز در آن حادثه به شهادت رسیدند که اولین حرکت ضد آمریکایی در ایران محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: این حرکت یکی از حرکت‌های سیاسی قبل از انقلاب بود که به عنوان مقاومت تاریخی ثبت شده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری تشریح کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز در 13 آبان سال 58 تسخیر لانه دانشجویی باز به دست دانشجویان پیرو خط امام(ره) بود.

امام جمعه تبریز با تأکید بر اینکه روحیه استکبارستیزی دانشجویان قابل تقدیر است، خاطرنشان کرد: امروزه هوشیاری بیشتر دانشجویان را می‌طلبد چرا که مستکبران در این روزها و از هر زمان دیگر قصد استحاله فرهنگی را دارند.

وی با بیان اینکه آمریکا با دست چدنی و دستکش مخملی این روزها پیش می‌‌آید، تصریح کرد: طبق تحقیقات انجام گرفته جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در دوران وزارت خارجه خودش 34 طرح براندازی علیه ایران را خودش هدایت کرده است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی تصریح کرد: بی‌جهت نیست که رهبر و ملت هوشیار ما تداوم شعار مرگ بر آمریکا را یک امر ضروری و لازم می‌دانند.

وی افزود: دانشجویان در مبارزه با استکبار نقش بسزایی در کشور داشته‌اند و لازم است که دانشجویان عزیز این روحیه را حفظ کنند و در پیشرفت علمی کشور مجد باشند و بالاتر از همه در تهذیب نفس، آگاهی به زمان و بینش عمیق سیاسی و اجتماعی ترقی روزافزون داشته باشند

* روز دانشجو، روز اندیشه‌های ناب و روز گسستگی جهل‌ها و نابخردی‌هاست

استاندار آذربایجان‌شرقی 16 آذر را نماد هوشیار و همیشه در صحنه بودن دانشجو و دانشگاه در تمام تحولات کشور بیان می‌کند و بر این باور است: بی‌شک این روز نماد و سمبل بیداری انسان‌های آگاه بر تاریکی‌های زمانه خویش است.

اسماعیل جبارزاده اضافه می‌کند: در جامعه ما دانشجو، همیشه و در همه حال مظهر بیداری و دانشگاه، مبدا تحولات کشور بوده است، به طوری که امروزه استقلال، آزادی و امنیت فضای دانشگاه به موازات استقلال، آزادی و امنیت روانی و اخلاقی جامعه مطرح است.

به گفته وی، جنبش دانشجویی ایران سابقه‌ای به درازای مبارزات انقلابی از زمان ملی شدن صنعت نفت دارد، که گاه با شتاب و زمانی به کندی گذشته، اما هیچ‌گاه آرمان‌ها و خواسته‌هایش را در شرایط مختلف تاریخی فراموش نکرده و همواره دادخواه مطالبات مردمی بوده است.
شور انتخاباتی نباید دستخوش جریان‌های حاشیه‌ای و بی‌ارزش شود

استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: شور انتخاباتی نباید دستخوش جریان‌های حاشیه‌ای و بی‌ارزش شود و این وظیفه رؤسای دانشگاه‌ها است تا با استفاده از تجارب مدیریتی خود مانع از بروز چنین مسائلی شوند.

وی افزود: در حال حاضر سه هزار و 700 نفر هیئت علمی در استان وجود دارد و بهره‌گیری از نقطه نظرات و دیدگاه‌های چهره‌های شاخص علمی دانشگاه‌ها، تنها راه تحقق سند توسعه استان است.

استاندار آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: خوشبختانه امروز فرهنگ تعامل بین دانشگاه‌ها و مراکز دولتی و بخش صنعتی به خوبی در استان نهادینه شده است و اوج این رفتار را می‌توان در سند توسعه استان مشاهده کرد.

جبارزاده با ابراز خرسندی از تعامل صمیمانه بین دانشگاه‌های مختلف استان با یکدیگر و پرهیز از جزیره‌ای عمل کردن هر کدام از آنها، بر اهمیت هم‌افزایی بین تمام نهادهای علمی استان اعم از دولتی و خصوصی تأکید کرد.

استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به نزدیکی ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی بر لزوم شورآفرینی انتخاباتی بین دانشجویان تأکید کرد و گفت: رؤسای دانشگاه‌ها باید بتوانند با شناساندن گزینه‌های مناسب و افراد با صلاحیت، دانشجویان را در فرآیند انتخابات، آگاه و فعال سازند.

دانشگاه نباید جولانگاه جناح‌بندی‌های سیاسی باشد

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: از نشاط سیاسی و اجتماعی در دانشگاه‌ها استقبال می‌کنیم ولی دانشگاه نباید جولانگاه جناح‌بندی‌های سیاسی باشد.

سعید شبستری‌خیابانی با اشاره به نقش دانشگاه‌ها در توسعه همه جانبه استان و کشور گفت: تحقق برنامه‌های دولت، بدون پیوست علمی و فرهنگی امکان‌پذیر نبوده و باید رویکرد عقلانیت در امور بیش از پیش افزایش یابد.

وی خطاب به روسای دانشگاه‌ها عنوان کرد: روسای دانشگاه‌ها باید سیاست‌هایی اتخاذ کنند که حرکت‌های علمی و فعالیت‌های دانش‌بنیان، شتاب بیشتری بگیرد.

شبستری بر افزایش آموزه‌های دینی در دانشگاه‌ها تاکید و ابراز کرد: از نشاط سیاسی و اجتماعی در دانشگاه‌ها استقبال می‌کنیم ولی دانشگاه نباید جولانگاه جناح‌بندی‌های سیاسی باشد.

100 هزار دانشجو در واحدهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی مشغول به تحصیل هستند

سیدجواد انگجی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تبریز با اعلام اینکه در حال حاضر نزدیک به 100 هزار دانشجو در واحدهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی مشغول به تحصیل هستند، از ارتقای عملکرد و رتبه علمی دانشگاه آزاد در سطح استان و کشور و ایجاد 40 رشته کارشناسی ارشد در آینده نزدیک در این دانشگاه خبر داد.

کاهش جدی جمعیت دانشجو در دانشگاه‌های غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد

رئیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز با اشاره به کاهش جدی جمعیت دانشجو در دانشگاه‌های غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد، مأموریت‌گرا شدن دانشگاه‌ها و هم‌افزایی را بهترین راه مقابله با شرایط کنونی عنوان کرد.

محمدعلی کی‌نژاد، با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها باید بر اساس منابع محدود، مسائل آمایش را عملیاتی کنند، خواستار تجمیع شبکه‌های آزمایشگاهی تمام دانشگاه‌های استان برای استفاده بهینه دانشجویان از منابع شد.

جابر صادقی، نماینده مؤسسات آموزش عالی غیر‌دولتی استان نیز با اشاره به فعالیت‌های علمی دانشگاه‌های غیرانتفاعی استان عنوان کرد: در کل کشور 353 مؤسسه غیر‌انتفاعی وجود دارد که از این تعداد 16 مؤسسه در استان آذربایجان‌شرقی مشغول فعالیت هستند.

وی افزود: در حال حاضر 16 هزار دانشجو در مؤسسات غیرانتفاعی استان در حال تحصیل هستند.

**اکبری، دانشجوی دانشگاه پیام نور در این ارتباط در گفت‌وگو با فارس می‌گوید: این روز بزرگی برای دانشگاهیان و در راس آنها دانشجویان است و با برگزاری آیین‌های مختلف می‌توان این روز را در سراسر دانشگاه‌های کشور گرامی داشت.

وی می‌افزاید: 16 آذر در تقویم کشورمان به عنوان مظهر ایثار، از خودگذشتگی و پایداری دانشجویان در مقابل زورگویان جهان، است.

جهانبخش، یکی دیگر از دانشجویان غیرانتفاعی دانشگاه‌های استان نیز در این خصوص در گفت‌و‌گو با گزارشگر فارس می‌گوید: این روز فرصت خوبی برای ادای احترام و تکریم نسبت به منزلت والای دانشجو است که به نظر می‌آید، در سال‌های اخیر گرامیداشت این روز پررنگ‌تر از گذشته در دانشگاه‌ها گرامی داشته می‌شود.

* پا به پای دانشجویان در شهر اولین‌ها

عبدالهی، دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی هم در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس با تاکید بر اینکه این روز یادآور حرکت عظیم دانشجویان علیه امپریالیسم غرب و در راس آنها آمریکا بوده است، اضافه می‌کند: دانشجویان آینده‌سازان و قشر فهیم جامعه به شمار می‌روند و از این رو، ضروری است، این روز در شان آنها برگزار شود.

وی در ادامه با اشاره به بیانات حضرت امام خمینی (ره)، که دانشگاه را مبدا تحولات قلمداد کردند، می‌افزاید: دانشجویان در این روز نشان دادند، که هم پای سایر اقشار مختلف مردم در راه ارزش‌ها و اعتقادات خود از هیچ کوششی فروگذاری نمی‌کنند و حتی در این راه نیز جان خویش را فدای این سرزمین می‌کنند.

* 16 آذر، سکانس روز دانشجویان ایران

به هر حال آنچه در این زمینه اهمیت دارد اینکه؛ روز دانشجو بهانه‌ای است، تا اینکه به نقش و جایگاه دانشگاهیان و به ویژه دانشجویان در پیروزی و به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی و خمیر مایه رشد و شکوفای کشورمان در عرصه‌های مختلف بپردازیم؟

با این وجود، دانشگاهیان در طول ادوار مختلف تاریخ کشورمان به عنوان نماد استقامت، پرچمداران استقلال، آزادی‌خواهی، مبارزه با استبداد و عدالت‌خواهی مطرح بوده‌اند؟ بنابراین، نمود بارز این امر، 16 آذر به عنوان روز مقاومت و ایستادگی دانشجویان این سرزمین در برابر استعمار غرب و استبداد و خودکامگی در دفتر تاریخ این سرزمین به یادگار ثبت شده است.

ناگفته نماند، از گذشته تا امروز دانشگاهیان و در راس آنها دانشجویان نقش و جایگاه ارزشمندی در نظام اسلامی داشته و دارند، تقدیم حدود 4 هزار شهید دانشجو در 218 رشته از 106 دانشگاه دلیل برای اثبات این مدعاست، همچنین نکته قابل تامل در این زمینه اینکه، بسیاری از فرماندهان هشت سال دفاع مقدس نیز از دانشگاهیان و دانشجو بودند، به عنوان مثال شهیدانی چون، مهدی باکری، حسین علم‌الهدی، مهدی زین‌الدین و خیلی‌های دیگر.

* روز دانشجو، نماد مبارزه با استبداد و عدالت‌خواهی

از این رو، از جمله دانشجویان و دانشگاه‌های تأثیرگذار در سرنوشت پیروزی و به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی، دانشگاه‌های استان آذربایجان‌شرقی و در این میان دانشگاه تبریز، مشهدالشهدای دانشگاه‌های کشور بوده است. به سخن دیگر، به عقیده کارشناسان و براساس مستندات و مدارک موجود دانشجویان و دانشگاهیان دانشگاه تبریز در دوران قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران و دفاع مقدس، نسبت به سایر دانشگاه‌های کشور نقش پر رنگ‌تری داشته است.

در واقع آنچه در این زمینه مهم به نظر می‌رسد اینکه، دانشگاهیان و به خصوص دانشجویان دانشگاه تبریز، همچون سایر اقشار مختلف استان آذربایجان‌شرقی در مواقع سخت و بحرانی، جزو پیشتازان و پیشقراولان حامی نظام و انقلاب بوده‌اند، به عنوان نمونه در قیام 29 بهمن سال 1356 مردم تبریز، این دانشجویان دانشگاه تبریز بود که دو شهید به نام‌های محمد تجلی و شهید محمد باقررنجبرآذرفام را تقدیم انقلاب کرد.

* روز دانشجو، ضیافتی به افتخار دانشگاهیان

نکته حائز اهمیت دیگر در این مقوله اینکه، این سرزمین همچنین مهد دلیرمردانی چون شیخ‌محمد خیابانی، شهریار، پروین، قطران، گنجوی، خواجه نصیرالدین طوسی، خواجه رشیدالدین فضل‌الله، خواجه غیاث‌الدین محمد و ... است، به این ترتیب به قطع و یقین دانشگاه‌ها و مراکز علمی هر منطقه، برای تربیت چنین مردان بزرگ و تاریخ ساز نقش تعیین کننده‌ای داشته است.

* دشمن‌شناسی، استکبارستیزی و بیداری اسلامی در قاب روز دانشجو

البته نباید فراموش کرد که دانشگاه‌های آذربایجان‌شرقی و در راس آنها دانشگاه تبریز، از گذشته تا به امروز، بزرگان زیادی را در عرصه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی برای سربلندی، سرافرازی و شکوفایی کشورمان تربیت کرده، که نمونه بارز این مفاخر، سردار شهیدی چون مهدی باکری است، که دانش آموخته این دانشگاه بود.

بنابراین، پیشگامی در نهضت انقلاب اسلامی، تقدیم اولین شهید در قیام 29 بهمن، آغاز انقلاب فرهنگی از این دانشگاه و پشتیبانی علمی و تجهیزاتی از رزمندگان اسلام در هشت سال دفاع مقدس از جمله دیگر افتخارات دانشگاهیان این استان، در صحنه‌های خطیر انقلاب اسلامی ایران است.

به همین اعتبار، علت اینکه در حال حاضر در بین دانشگاه‌های کشور، دانشگاه تبریز به عنوان «مشهدالشهدای دانشگاه‌های کشور» مطرح می‌شود، به خاطر شهادت 22 تن از دانشجویان این دانشگاه، بر اثر یورش وحشیانه رژیم بعثی به دانشکده فنی این دانشگاه بوده است.

* روز دانشجو، روز طلوع اندیشه‌های نو و روز انسان‌های فرهیخته و بالنده

در همین زمینه، حال از خود می‌پرسیم، چرا دانشجویان این سرزمین، در بهترین فرصت زندگی، تحصیل و کسب علم و دانش را رها کردند و برای حفظ روحیه استکبارستیزی و به دنبال تحقق آرمان اصیل انقلاب اسلامی ایران و اسلام ناب محمدی از جان خویش گذشتند و تمام هستی خویش را در طبق اخلاص نهادند، تا اینکه امروزه از ایران به افتخار یاد کنند؟! با وجود آنچه گفته شد، سئوال‌های بی‌شماری دیگری هم در این زمینه مطرح است؛ از جمله اینکه رسالت و وظیفه دانشجویان نسل امروز در قبال این شهدای دانشگاه، شهدای دانشجو، شهدای هشت سال جنگ تحمیلی و در درجه نخست خانواده‌های معزز آنان چیست؟

از این حیث، شهدای دانشگاه از جمله شهیدان باکری، علم‌الهدی، زین‌الدین، اسماعیل‌زاده، خلوتی، شریفی، رضاپور، صفری و ...، با نثار جان خود و با الگوگیری از مکتب عاشورا و قیام امام حسین(ع)، موجب حفظ و احیای فرهنگ اسلام ناب محمدی(ص) شدند، به طوری که عزت و اقتدار امروز ملت ایران در عرصه های مختلف به خاطر ثمره خون این شهداست، و از این رو، زنده نگه داشتن یاد و نام این شهدای دانشجو و دانشگاه، گام نهادن در مسیر حرکت و راه آنهاست و با برگزاری آیین‌ها و یادواره‌های مختلف از جمله برپایی هر چه باشکوه‌تر روز دانشجو، قدمی هر چند کوچک برای معرفی و شناساندن راه و آرمان‌های این شهیدان است.

* روایت پرواز از خاک تا افلاک شهدای دانشجو

آنچه در این زمینه مهم به نظر می‌رسد، تحقق راه، منش و اندیشه‌های این شهدا، معمار بزرگ انقلاب اسلامی و رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص توسعه فرهنگ مقاومت، ایثار، گذشت، عزت، استقلال و آزادی و ... در جامعه است که پیش از این، شهدای دانشگاه، انقلاب و دفاع مقدس اینها را به ما آموختند.

در کل باید توجه داشته باشیم، 16 آذر، روز دانشجو سند غرور و هیبت دانشجویان این سرزمین برای نسل‌های دیروز، امروز و فردا است و بی‌شک گرامیداشت این روز در دانشگاه‌ها فرصتی مهم برای تجدید پیمان با آرمان‌های شهدای دانشجو، دانشگاه و ... است، چرا که در حال حاضر اقتدار و سربلندی ایران عزیز به خاطر ایثار و جانفشانی این شهدا بوده است.

* گزارش از: موسی کاظم زاده

مخاطبین محترم

۱) گلشن راز، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت