آذرقلم
تاریخ : 12. اسفند 1394 - 8:45   |   کد مطلب: 2121
گزارش سیاسی: خوش نیت/ نگاهی به تحلیل رسانه ها از نتیجه انتخابات مجلس
کلید مجلس بالاخره در دستان کیست؟ اصولگرایان یا اصلاح طلبان؟!
با اتمام شمارش آرای انتخابات مجلس دهم در تهران، کلانشهرها و کشور، ترکیب حداقل ۱۹۱ کرسی مجلس روشن شد. اما با این حال اختلاف نظر هر دو جناح سیاسی درگیر در انتخابات همچنان باقی است. اصولگرایان خود را برنده رقابت می دانند و اصلاح طلبان خود را پیروز انتخابات معرفی می کنند.

به گزارش آذرقلم، بررسی دیدگاه ها و نظرات رسانه های منتسب به این دو طیف هنوز هم تحلیل روشن و شفافی در مورد خط مشی مجلس دهم به دست نمی دهد. به ویژه آنکه با فقدان احزاب و فعالیت حزبی در کشور، انتساب یک نماینده به یک دسته یا تشکل سیاسی در این مقطع ، کار چندان آسانی نیست. در این نوشتار به بررسی دیدگاه رسانه های دو طیف مختلف کشور در طی دو روز گذشته می پردازیم.

طبق جدولی که خبرگزاری مهر تهیه کرده، ۷۹ اصولگرا، ۸۰ اصلاح طلب و ۴۳ مستقل به مجلس راه پیدا کرده اند و تکلیف حدود ۹۰ کرسی در مرحله دوم مشخص خواهد شد.

در عین حال روزنامه کیهان به عنوان رسانه اصلی اصولگرایان و منتقد سرسخت دولت، آمار منتشر شده توسط اصلاح طلبان را به سخره گرفته و نوشت:

دروغ بزرگ: ۱۱۱ بزرگتر از ۱۵۳!

این روزنامه در شماره روز سه شنبه خود هم از آمار دیگری نوشت: ۴۸ درصد اصولگرا، ۳۰ درصد اصلاح طلب!

خبرگزاری خبرآنلاین، از رسانه های منتسب به اصلاح طلبان معتدل نموداری منتشر کرده و سهم اصولگرایان را ۳۳ درصد، اصلاح طلبان را ۳۱ درصد و مستقل ها را هم ۳۰ درصد اعلام کرد. به باور این رسانه، همه نیروهای سیاسی داخل مجلس دهم، سهمی برابر از کرسی های بهارستان دارند.

خبرگزاری کار ایران اما نمودار دیگری منتشر کرده و سهم اصولگرایان را بیشتر دانسته و نوشته:

اصولگرایان: ۳۶ درصد، اصلاح طلبان ۳۲ درصد و مستقل ها: ۳۲ درصد!

روزنامه جوان دیگر روزنامه منتسب به اصولگرایان، آمار دیگری داده و در آمار خود سهم اصولگرایان را به شدت بالا برده است:

اصولگرایان ۵۵ درصد، اصلاح طلبان ۲۹ درصد و مستقل ها: ۱۶ درصد

 روزنامه سپید، به عنوان یک روزنامه تخصصی پزشکی ایران که این روزها نیم نگاهی نیز به مسایل سیاسی دارد، بدون ارائه آمار درصدی، سهم اصلاح طلبان را بالاتر دانسته و نوشته:

اصلاح طلبان، ۸۸، اصولگرایان ۷۱ و مستقل ها ۶۱

شبکه خبری بی بی سی هم آمار متناقض دیگری داده و بسته به زاویه نگاه و تحلیل خود گفت:

اصلاح طلبان ۸۴، اصولگرایان ۶۴، و مستقل ها ۷۴ کرسی!

اما سیاست روز با احتیاط و تردید با این موضوع برخورد کرده و خلعت پیروزی را برازنده هیچ یک از جناح ها نداسته است. این روزنامه منتسب به اصولگرایان معتدل نوشت: پیروزی شکننده هر دو جناح!

به هر حال در این مرحله از عمر سیاسی مجلس دهم با قاطعیت نمی توان در مورد رویکرد و انتساب فکری راه یافتگان به بهارستان نظر قطعی داد. به ویژه آنکه تکلیف حداقل ۱۰۰ کرسی هنوز مشخص نشده است. از سوی دیگر برخی از افراد و نمایندگان بعد از راه یافتن به مجلس چه بسا ۱۸۰ درجه تغییر مسیر فکری داده و دیگر بر اساس مرام حزبی و تشکل سیاسی منتسب به خود رفتار نمی کنند. به عنوان نمونه نام علی مطهری که در دوره های گذشته انتخابات مجلس در اغلب لیست های اصولگرایان به چشم می خورد این بار و در انتخابات مجلس دهم نامش جزو افراد شاخص لیست اصلاح طلبان قرار داشت و رای خوبی هم کسب کرد.

بنابراین حداقل  تا سال آینده نمی توان در مورد رنگ بهارستان و رویکرد سیاسی نمایندگانش نظر قطعی داد.

ترکیب مجلس دهم 2 ترکیب مجلس دهم

 

مخاطبین محترم

۱) گلشن راز، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .

دیدگاه‌ها

خیلی مسخره است،حتی وزاااااات کشور هم نتونسته لیست ها و آمارها را ارائه بده که مردم از بلاتکلیفی در بیایند،تو این دولت فقط دارند ابهام ایجاد میکنند تا مردم را فریب بدهند،اصلا دولت طوری رفتار میکنه که انگار آمریکاییها واروپاییه بودند که بهش رأی دادند آخه ایرانیها که تا سال ۹۲دنبال خشونت بودند امکان نداره همش یهویی تغییر جهت بدهند!!!!!!!!!!!!!

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت