آذرقلم
تاریخ : 10. دى 1393 - 10:02   |   کد مطلب: 598
شغل، دغدغه بسیاری از بانوان
اشغال مشاغل زنانه توسط مردان؟!
در حالي كه در برهه‌هاي مختلف و به بهانه‌هاي گوناگون از جمله حفظ حرمت زنان، محدوديت‌هايي براي اشتغال زنان در نظر گرفته مي‌شود، نسبت به اشغال مشاغل زنانه توسط مردان واكنش خاصي ديده نمي‌شود.

در حالي كه در برهه‌هاي مختلف و به بهانه‌هاي گوناگون از جمله حفظ حرمت زنان، محدوديت‌هايي براي اشتغال زنان در نظر گرفته مي‌شود، نسبت به اشغال مشاغل زنانه توسط مردان واكنش خاصي ديده نمي‌شود.

ممنوعيت شب‌كاري براي زنان

16 مهر ماه سال جاري طرح صیانت از حریم عفاف و حجاب در مجلس شوراي اسلامي اعلام وصول شد؛ طرحي كه در آن محدودیت‌هايی  برای اشتغال زنان در نظر گرفته شده بود.

در این طرح که که با امضای 36 نماینده مجلس تدوين شده، اشتغال به كار بانوان در واحدهای صنفی باید با رعایت حرمت آنها و پرهیز از اختلاط با مردان و در ساعات متعارف یعنی هشت صبح تا 10 شب باشد و در صورت نیازمندی نوع کار واحد صنفی به کار شبانه زنان، کارفرما نیازمند دریافت مجوز از اداره اماکن نیروی انتظامی خواهد بود.

بر اين اساس جریمه کارفرمایانی که این موازین را رعایت نکنند در مرحله اول یک هفته تعطیلی واحد صنفی و در صورت تکرار تعطیلی به مدت یک ماه پیش بینی‌شده است.

در اين طرح مشاغل پرستاری، پزشكی و مهمانداری هواپیما از شمول این حكم خارج شده‌اند.
البته اين طرح هنوز در مراحل اوليه بررسي در كميسيون تخصصي است و نيازمند طي مراحلي تا نهايي شدن است.

ضمن اينكه به نظر مي‌رسد تصويب نهايي اين طرح در مجلس بايد با نگاه دقيق كارشناسي و جلوگيري از آسيب ديدن زنان شاغل صورت گيرد.

اعمال اين محدوديت ها براي اشتغال زنان درحالي صورت ميگيرد كه در اين زمينه توجهي به نيازهاي زنان سرپرست خانوار و زندگي هايي كه با حقوق يك نفر نمي گذرند نمي شود.

 ضمن اينكه اين كار باعث ميشود كارفرمايان تمايل كمتري براي به كارگيري زنان داشته باشند؛ همچنانكه مرخصي زايمان زنان كه در ضرورت ان شكي نيست از موقعيت هاي مخاطره اميز براي اشتغال زنان به حساب مي ايد

ممنوعيت اشتغال زنان در كافي‌شاپ‌ها

مدتي بعد از اعلام وصول طرح صیانت از حریم عفاف و حجاب در مجلس رئیس پلیس اماکن ناجا از ممنوعیت اشتغال زنان در «کافی‌شاپ‌ها» و «قهوه خانه‌ها» خبر داد.

به گفته سرهنگ خلیل هلالی به طور کلي اشتغال زنان در قهوه خانه‌ها ممنوع است و حتی گرچه اخذ پروانه کسب قهوه خانه از سوی زنان بلامانع است ولی زنانی که تقاضای اخذ پروانه کسب قهوه‌خانه دارند باید مردانی را به عنوان مباشر خود در این اماکن معرفی کنند چراکه طبق قانون، تردد و اشتغال زنان حتی اگر صاحب پروانه کسب نیز باشند، در داخل قهوه خانه‌ها ممنوع است ولی اشتغال زنان در فضاهایی همچون آشپزخانه سفره‌ خانه‌ها، ممنوعیتی ندارد.
او گفته كه با توجه به اینکه قوانین حاکم بر کافی شاپ‌ها، همچون قوانین قهوه خانه‌ها است، لذا اشتغال زنان در کافی شاپ‌ها نیز ممنوع است.

البته شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهور در امور زنان به اين محدوديت واكنش نشان داد و گفت كه اشتغال برای برخی از زنان در این اماکن ضروری است و خرج زندگی خود را از این راه به دست می آورند و باید دید که این موضوع از روی برداشت و اظهار نظر شخصی و سلیقه‌ای است یا خیر؟ و طبق کدام مصوبه و قانون اشتغال زنان در کافی شاپ‌ها ممنوع است؟

معاون رییس جمهور اضافه كرد كه اين ممنوعيت مي تواند زنان را با بسیاری از آسیب های اجتماعی مواجه می کند.

صحبت از اين محدوديت‌ها براي زنان در حالي‌است كه بر اساس ماده 38 قانون کار اعمال تبعیض بر اساس سن، "جنس"، نژاد و قومیت و اعتقادات سیاسی و مذهبی ممنوع شده است.
همچنين ماده 6 قانون کار نیز تمامی مواد حمایتی این قانون را بی‌توجه به زن یا مرد بودن کارگر مورد تاکید قرار داده است.

اشغال مشاغل زنانه توسط مردان

اعمال محدوديت براي اشتغال زنان موضوع تازه‌اي نيست و هرازگاهي مسوولي بنا به سليقه خود اظهارنظري در اين زمينه مي‌كند يا در دوره‌هاي مختلف براي وضع قوانيني در اين زمينه تلاش مي‌شود.

اما آنچه در اين ميان مورد بي‌توجهي قرار مي‌گيرد اشغال مشاغل ويژه زنان توسط برخي مردان است.

در شرايطي كه نرخ بيكاري در كشور در شرايط بحراني قرار دارد، به طور طبيعي زنان موقعيت‌هاي شغلي كمتري دارند و در استخدام‌ها اولويت با مردان است چرا كه با محدوديت‌هاي كمتري مواجهند.

در اين شرايط كه امكان اشتغال زنان در مشاغل و پستهاي رسمي و دولتي  كمتر از مردان است، بعضا فروشگاه‌هاي لوازم آرايشي و بهداشتي و لباس زير زنانه هم توسط مردان اداره مي‌شوند؛ موضوعي كه غالبا مورد اعتراض خريداران اعم از زن و مرد قرار مي‌گيرد.

حتي در نقاطي از پايتخت آرايشگاه‌هاي زنانه‌اي هستند كه آرايشگران آنها از مردان هستند و يا مديريت آرايشگاه را به عهده دارند.

سوال اينجاست چرا كساني كه به هر مناسبت به فكر محدود كردن اشتغال زنان هستند و مي‌خواهند زنان در فضاي عمومي قهوه‌خانه‌ها ديده نشوند يا در كافي‌شاپ‌ها مشغول به كار نشوند و شب‌ها در ساعت غيرمتعارف در محل كار نباشند، فكري به حال تصاحب مشاغل زنانه توسط مردان نمي‌شكنند؟!

مخاطبین محترم

۱) گلشن راز، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت