آذرقلم
تاریخ : 10. خرداد 1394 - 10:27   |   کد مطلب: 1230
جوانان بیش از اشتغال و ازدواج به انگیزه و احترام نیاز دارند
هیچ نسلی نمی تواند برای نسل بعد تصمیم بگیرد
مشکل اشتغال، مشکل مسکن، مشکل تحصیل و مشکلاتی از این دست شاید در باور همه اهم مشکلات جوانان باشد اما مهمتر از این ها روحیه و انگیزه ای است که باعث می شود جوانان به سمت کار، ازدواج و تامین مسکن می روند.

به گزارش گلشن راز بع نقل از خبرگزاری برنا، پیران و میانسالان این سرزمین در حالی نگران وضعیت جوانانشان هستند که در نگاه آن ها «باید» حرف اول و آخر را می زند و هیچ زمینه ای برای شکل گیری انگیزه در جوانان جهت رفع این مشکلات وجود ندارد. جوان «باید» کاری باشد، جوان «باید» ازدواج کند، جوان «باید» تحصیکرده باشد، جوان «باید» ...! و این باید ها وقتی جمع می شوند بدون آنکه پیش نیاز آن ها فراهم شود و نتیجه اش سرخوردگی، راندمان پایین و بی انگیزگی در میان جوانان می شود.

مهدی عبادی، کارشناس ارشد جامعه شناسی، در این خصوص می گوید: مطالبات جوانان بیش از آنکه کار، ازدواج و یا تحصیل باشد اولا احترام است ثانیا انگیزه و روحیه و این ها فراهم نمی شود مگر با ایجاد زمینه های اجتماعی و روانی در جامعه، شما نمی توانید بدون باور جوانان، بدون اعتماد به آن ها و بدون احترام به علایق و سبک زندگی باعث شوید جوانان در جامعه نقش اساسی ایفا کنند.

این کارشناس ارشد جامعه شناسی می افزاید: جوانی که برای هر شادی، تفریح و سرگرمی باید انواع و اقسام بایدها و نبایدهای غیرلازم و خط قرمزهای غیرضروری را رعایت کند و وقتی در جامعه به این جوان می گویند تو نمی فهمی و راه درست این است که ما برایت فراهم کرده ایم، نتیجه اش بی انگیزگی موجود جوانان می شود و تردید نکنید دود این بی انگیزگی در چشم اقتصاد، فرهنگ و حتی سیاست کشور خواهد رفت.

مریم سادات زمانی، کارشناس ارشد جامعه شناسی نیز معتقد است: جوان زمانی به دنبال کار می رود که انگیزه ای مالی داشته باشد ولی زمانی در کارش پیشرفت می کند که انگیزه ای فراتر از مسایل مالی داشته باشد. متاسفانه سال هاست دغدغه ما برای اشتغال جوانان انگیزه های مالی است کمااینکه در بسیاری از ازدواج ها هم انگیزه عشق دو جوان نیست بلکه علاقه والدین جوانان به «سروسامان گرفتن» فرزندانشان و نوه دار شدن آن ها باعث ازدواج ها می شوند.

وی می افزاید: تا زمانی که جوانان محور نباشند، جوانان تصمیم گیرنده نباشد، جوانان به علایق شغلی، فرهنگی و اجتماعی خود نرسند همه مشکلات جوانان پابرجا خواهد بود و نه تنها دردی از دزدهای این قشر عظیم جامعه درمان نخواهد شد بلکه هر روز بر مشکلات آن ها اضافه می شود. باید باور کنیم هیچ نسلی توانمندی تصمیم گیری برای نسل بعدی را ندارد چراکه تغییرات جامعه سریعتر از حد تصور ماست.

مخاطبین محترم

۱) گلشن راز، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت