آذرقلم
تاریخ : 2. تير 1394 - 9:19   |   کد مطلب: 1357
گلشن راز : نماینده مجلس شورای اسلامی از دانشگاه ها و مراکز تحقیق و توسعه خارج از صنعت خودرو خواست وارد این عرصه شده و در ارتقای کیفیت به خودروسازان کمک کنند.

به گزارش گلشن راز ، علی علیلو که دوشنبه شب به همراه رضا شیوا رییس شورای رقابت در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما سخن می گفت، افزود: باید دانشگاهها و مراکز تحقیق و توسعه خارج از صنعت خودرو وارد این عرصه شده و کیفیت را کنترل کنند و به میزان کیفیت محصولات داخلی نمره بدهند.

نماینده مردم شبستر و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود: متاسفانه خودروسازان ما دچار خودشیفتگی شده اند و به رضایت مشتریان توجهی ندارند که با این روند نمی توان به رشد کیفی خودروها امیدوار شد در حالیکه وزیر صنعت یکبار گفت از صف خودروهای صفر کیلومتر جلوی نمایندگی ها برای تعمیر خجالت می کشم.

علیلو ادامه داد: خودروسازان خودشان بر فرآیند تولید و طراحی نظارت دارند و طبیعی است که نمره خوبی هم به خودشان بدهند اما باید نهاد مستقل و خارج از صنعت خودروسازی نظارت و ارزیابی کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پدیده خودشیفتگی در صنعت خودرو حاکم شده است، افزود: این خودشیفتگی موجب شده تا ادعا کنند به آخر خط کیفیت و ساخت رسیده اند و هیچ توجهی هم به مراکز تحقیقات خارج از صنعت خودرو و مراکز دانشگاهی ندارند.

وی افزود: مشتریان خودرو حق دارند که خودرو ایمن واستاندارد خریداری وخودروسازان هم باید در این عرصه بیشتر تلاش کنند.

عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای عالی استاندارد گفت: در مراحل تولید خودرو در خودروسازیهای کشور ردپایی از سازمان استاندارد یا نیروهای استاندارد برای نظارت وکنترل دیده نمی شود که باید این روند اصلاح شود و اگر خودروساز بخواهد بر خود نظارت کند حساسیت لازم رانخواهد داشت اگر چه ایران خودرو در این زمینه اقداماتی کرده است.

وی افزود: البته انتقادهای ما برای مقابله با خودروسازان نیست بلکه نتایج تحقیق و تفحص در دو سال اخیر و ارتباط با مردم و مشتریان خودروهای داخلی این وضعیت را نشان می دهد و متاسفانه در عرصه کیفیت با استانداردهای جهانی فاصله زیادی داریم که انتظار می رود خودروسازان حساسیت لازم را در این عرصه داشته باشند.

نماینده مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: متاسفانه در کشور هنوز جاده تست نداریم در صورتی که کشورهای غیر خودروساز برای خودروهای وارداتی از این امکانات بهره مندند تا از استانداردهای ساخت وطراحی و ایمنی خودروها مطمئن شوند.

نماینده مردم شبستر از استان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: 46 سال سابقه خودروسازی در ایران کافی است که فعالان این صنعت ضمن ارتقای کیفیت بتوانند رضایت مشتریان را تا حدی افزایش دهند که رغبتی به خرید خودروهای خارجی نداشته باشند.

ضریب منفی کیفیت خودروها

رییس شورای رقابت نیز در این برنامه با بیان اینکه ایمنی و استاندارد خودرو حساس تر از دیگر کالاهاست و با جان انسانها سرو کار دارد گفت: در دو سال اخیر ضریب کیفیت خودرو که در قیمت گذاریها تاثیر منفی و مثبت دارد همچنان منفی است اگر چه روند رو به کاهشی نشان می دهد.

رضا شیوا افزود: از نهادهای مسوول استاندارد و ایمنی خودرو و دستگاه های نظارتی انتظار داریم در این باره حساسیت و دقت لازم را نشان دهند برای اینکه خودرو بی کیفیت و ناایمن جان انسانها را تهدید می کند و باید مشتریان خودروها از کیفیت آن مطمئن باشند .

وی گفت: شاید کنترل دستگاههای نظارتی در این مورد خیلی دقیق و جدی نیست که موضوع ارتقای کیفیت خودروها به طور ملموس مورد توجه و عمل واقع نمی شود.

رییس شورای رقابت گفت: در فرمول قیمت گذاری خودروها، ضریب کیفیت اگر مثبت باشد تاثیر افزایشی در قیمت دارد امادر دو سال اخیر این ضریب که بین منهای 3 تا مثبت 3 قرار دارد همواره منفی بوده است و کمتر خودرویی داریم که افزایش کیفیت داشته باشد .

تلاش برای رفع نواقص محصولات

در ادامه این گفتگو، معاون کیفیت ایران خودرو با بیان اینکه معیوب بودن درصدی از محصولات را تکذیب نمی کنیم، گفت: به همین خاطر از مشتریان به خاطر مشکلاتی که ممکن است از این لحاظ داشته باشند عذرخواهی می کنیم.

مجتبی استادرحیمی افزود: بارها هم از این بابت از مشتریان عذرخواهی کرده ایم اما همچنان در روند رو به رشد کیفیت وکاهش مشکلات حرکت می کنیم و طرح های ضربتی کوتاه مدت وبرنامه های متنوعی در این عرصه اجرا می کنیم که در دوسال اخیر دستاوردهای خوبی داشت.

وی گفت : ما دوشنبه ها با حضور در نمایندگیهای فروش خودرو روند کیفیت محصولات و همچنین مشکلات مشتریان بویژه در خودروهای صفر کیلومتر را بررسی می کنیم و برای رفع این مسائل هم برنامه داریم.

استادرحیمی تصریح کرد : ایران خودرو برای استفاده از قطعات و لوازم ساخت محصول فرآیندهای نظارت استاندارد وکیفیت و ایمنی را هم در داخل وهم در خارج اعمال می کند اما هنوز جاده تست خودرو نداریم و در این زمینه از کشورهای خارجی مانند آلمان استفاده می کنیم.

معاون ایران خودرو افزود : سطح توقعات مشتریان ما بیشتر از کیفیت محصولاتی است که تولید می کنیم و هدف ما این است که بتوانیم انتظارات آنها را تامین کنیم.

استادرحیمی گفت : البته 60 گروه تولیدی با ما همکاری می کنند و دستورالعمل های استاندارد قطعات خودرو را باجدیت اعمال و پس از اطمینان از کیفیت قطعات از آنها در مراحل بعدی استفاده می کنیم و اگر محصول نهایی مراحل آزمایشی را از لحاظ ایمنی و استاندارد با موفقیت بگذراند اجازه تولید انبوه و عرضه داده می شود .

وی افزود : حتی اگر صددرصد قطعات هم سالم و استاندارد باشد باز هم ما ادعا نمی کنیم که محصولات صددرصد کامل است وکیفیت لازم را دارد اما برای ارتقای کیفیت و افزایش رضایت مشتریان برنامه های متنوعی داریم و بررسی ها نشان می دهد که در یک سال اخیر در برخی محصولات تا 35 درصد هم بهبود طراحی محصولات را داشته ایم و این روند را ادامه خواهیم داد اما به همکاری دولت، مجلس و همه نهادها و مسوولان نیاز داریم .

پایین بودن توقعات مشتریان خودرو

همچنین مدیرعامل شرکت بازرسی کیفیت استاندارد با بیان اینکه شاخص های ارتقای کیفیت محصولات صنعت خودروسازی روند ملایمی نشان می دهد گفت : نظرسنجی از مشتریان نشان می دهد که سطح توقعات آنها در مقایسه با معیارهای جهانی خیلی بالا نیست ودر سطح پایینی قرار دارد.

اشکان گلپایگانی افزود: البته شاخص های رضایت مشتریان هم روند ملایم رو به افزایش دارد وباید خودروسازان برای تامین حداکثر رضایت آنها تلاش کنند که برنامه هایی را هم در دست اجرا دارند.

وی گفت: انتظارات بدیهی از خودروسازان این است که محصولات از سلامت ، ایمنی و استاندارد مطمئنی برخوردار باشد.

گلپایگانی تصریح کرد: خودروسازان طبق قانون موظفند همه استانداردهای ایمنی روز دنیاو اروپا را که در استانداردهای ملی هم اعمال می شود رعایت کنند و اگر این استانداردها گذرانده نشود اجازه شماره گذاری داده نمی شود .

وی افزود: سازمان ملی استاندارد ایران بر استاندارد ایمنی خودروها نظارت دارد و در خودروهای داخلی 32 استاندارد طراحی داریم که اعمال می شود. منبع : ایرنا

مخاطبین محترم

۱) گلشن راز، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .

دیدگاه‌ها

باسلام ,جناب اقای علیلو این همه صحبت این همه مصاحبه این همه گفتو مان ,یکمی هم از نتایج کار بگید ببینیم چه کارایی انجام دادی حرف زدنو همه بلدن

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت