آذرقلم
تاریخ : 31. تير 1394 - 16:13   |   کد مطلب: 1478
رئیس جمهور گفت : حتي در يک مسابقه و بازي فوتبال وقتي مي‌گوييم برنده يا موفق شديم، معنايش اين است که ۳ گل زده و ۲ گل خورده‌ايم.حالا عده‌اي بگويند مي‌شد از فلان فرصت هم استفاده کرد و گل‌هاي بيشتري زد؛ بايد ديد در مقابل چه تيمي بازي کرده‌ايم.

به گزارش پايگاه خبری گلشن راز به نقل از پایگاه اطلاع رساني دفتر رياست جمهوري رئيس‌جمهور با بيان اينکه در موضوع مذاکرات هسته‌اي هم نقد منصفانه و هم بيان نقاط مثبت امري حائز اهميت است، گفت: حتي در يک مسابقه و بازي فوتبال وقتي مي‌گوييم برنده يا موفق شديم، معنايش اين است که ۳ گل زده و ۲ گل خورده‌ايم، حالا عده‌اي بگويند مي‌شد از فلان فرصت هم استفاده کرد و گل‌هاي بيشتري زد؛ بايد ديد در مقابل چه تيمي بازي کرده‌ايم.

رييس جمهوري با تأکيد بر اينکه تصويب قطعنامه ۲۲۳۱ شوراي امنيت سازمان ملل متحد يک رويداد کم‌نظير در تاريخ جمهوري اسلامي ايران است، گفت: ايران به دنبال اثبات حق غني‌سازي بود و امروز سازمان ملل شوراي امنيت به صراحت حق غني‌سازي کشور ما را پذيرفته است.

حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني روز چهارشنبه در جلسه هيأت دولت با بيان اينکه «تا پيش از اين سازمان ملل و شوراي امنيت براساس نظر برخي منابع غيرموثق اعلام مي‌کرد که جمهوري اسلامي ايران تخلف کرده و نمي‌تواند غني‌سازي داشته باشد»، اظهار داشت: اگر چه توافق ايران با کشورهاي ۱+۵ براي مدت زماني مشخص محدوديت‌هايي ايجاد مي‌کند، اما بنا به اظهار نظر متخصصان لطمه‌اي به ادامه و پيشرفت اين فناوري در کشور ما نخواهد زد.

غرب به زبان حقوقي پذيرفت که ديگر تحريم موثر نيست
رييس شوراي عالي امنيت ملي افزود: طرف مقابل مدعي است که براساس اين توافق ايران نخواهد توانست در کمتر از يکسال به بمب اتمي دست يابد، اما اين ادعايي مضحک است. زيرا ملت ايران هيچگاه به دنبال ساخت سلاح‌هاي کشتار جمعي نبوده و آن را خلاف اخلاق، فقه و فتواي رهبر معظم انقلاب مي‌داند. در دکترين امنيتي ايران ساخت چنين سلاحي در دستور کار نيست و اگر تکرار اين ادعا براي آنها موفقيت محسوب مي‌شود، اشکال ندارد که از اين موفقيت خوشحال باشند.
رييس جمهوري با اشاره به اينکه شوراي امنيت و سازمان ملل متحد امروز تحريم‌هاي ظالمانه را لغو کرده است، گفت: آنها با زبان حقوقي پذيرفته‌اند که تحريم‌ها تأثيري بر جمهوري اسلامي ايران نداشته و بايد آن را کنار بگذارند، همان دستگاه‌هايي که قطعنامه‌ها را عليه ايران وضع کردند، امروز خودشان آنها را کنار گذاشتند که اين موضوع خيلي مهم است.
دکتر روحاني با اشاره به اينکه اکنون پرونده ادعايي عليه ايران از ذيل فصل هفتم شوراي امنيت سازمان ملل متحد خارج شده است، گفت: به اين ترتيب سازمان ملل و شوراي امنيت خودشان قطعنامه داده‌اند که ديگر ايران را مخل صلح و امنيت جهاني نمي‌دانند و اين موفقيت بزرگي است.
رييس جمهوري تصريح کرد: مردم ايران بزرگي و عظمت اتفاق رخ داده را مي‌داند و اين پيروزي ملي متعلق به همه مردم است. بايد در چنين جايي که مسأله‌اي مربوط به منافع ملي است، منافع جناحي و گروهي را کنار بگذاريم و از موفقيت به دست آمده حمايت کنيم.

وقتي مي گوييم برنده شديم يعني سه گل زديم و دو گل خورديم
دکتر روحاني با بيان اينکه هم نقد منصفانه و هم بيان نقاط مثبت امري حائز اهميت است، گفت: ما در ميداني حضور داشتيم که يک طرف ايران و يک طرف ديپلمات‌هاي شش قدرت جهاني حضور داشتند. در اين رقابت داور هم هم‌فکر و هم‌سوي با تيم رقيب بود و اگر مي‌خواست سوت بزند به نفع آنها اقدام مي‌کرد. در چنين مسابقه‌اي، تيم ايران پيروز شد.
رييس جمهوري افزود: حتي در يک مسابقه و بازي فوتبال وقتي مي‌گوييم برنده يا موفق شديم، معنايش اين است که سه گل زده و دو گل خورده‌ايم، حالا عده‌اي بگويند که مي‌شد از فلان فرصت هم استفاده کرد و گل‌هاي بيشتري زد. بايد ديد که در مقابل چه تيمي بازي کرده‌ايم و الا اگر در کنار گود نشسته و تماشاچي باشيم، مي‌توانيم درخواست‌هاي بيشتري هم مطرح کنيم.
دکتر روحاني با بيان اينکه اين موفقيت و پيروزي ناشي از لطف خداوند، توجهات حضرت ولي عصر(عج) و ايستادگي و پشتيباني مردم، حمايت‌هاي رهبر معظم انقلاب و همه قوا و دولت بود، خاطر نشان کرد: ما به تيم مذاکره‌کننده کشورمان که در عرصه‌هاي سياسي فني و حقوقي کار بسيار بزرگي انجام دادند، افتخار مي‌کنيم.
رييس شوراي عالي امنيت ملي تأکيد کرد: تعامل سازنده کليد حل مسأله و پيروزي بود که اين راه از ابتدا توسط دولت انتخاب شد. ما مانند برخي نگفتيم که مذاکره با آنها فايده‌اي ندارد و يا معتقد نبوديم که در دنياي سياست جز راه تسليم و يا تقابل راه ديگري وجود ندارد. اگر چه ملت ما در دفاع از حقوق خود هيچگاه تسليم نخواهد شد، اما گفتيم مي‌توان با تعامل سازنده راه سومي در پيش گرفت و اين استراتژي ابتدا در توافق موقت ژنو کارگشايي خود را نشان داد.

نبايد به هيچ طرفي صد در صد اعتماد کرد
رييس جمهوري با بيان اينکه در دنياي پيچيده امروز روشن است که نبايد در عرصه‌هاي مختلف به هيچ‌ طرفي صددرصد اعتماد کرد، گفت: امروز شرايط کشور بايد شرايط اميد، نشاط و فضاي بهتر در آينده براي کار و رونق اقتصاد باشد. کساني که دنبال توليد و صادرات هستند، بايد آينده را بهتر ببينند، کساني که دنبال گشايش سياسي و فرهنگي هستند، بايد اميدوارتر باشند و آنهايي که به دنبال رابطه بهتر کشور با همسايگان و مسلمانان منطقه هستند نشانه‌هاي آن را مي‌توانند ببينند. اکنون فصل تحول، نشاط و اميدآفريني در عرصه کار و اقتصاد فرا رسيده است.
رييس شوراي عالي امنيت ملي افزود: کساني نيز که به قدرتمند شدن کشور در حوزه نظامي و دفاعي فکر مي‌کنند، بايد اميد را پيش رو ببينند. چون بدون ترديد موضع ايران در منطقه تقويت خواهد شد. اما اين رخداد به ضرر هيچ‌يک از همسايگان و کشورهاي مسلمان نخواهد بود اين توهمي است که اگر ايران قدرتمند شود، پس در امور داخلي ديگران دخالت مي‌کند، ما مداخله را ناصحيح و غلط مي‌دانيم و معتقديم امور هر کشور بايد به دست مردم آن کشور سپرده شود. البته ما از مظلوم و ستم‌ديده دفاع خواهيم کرد و در مبارزه با تروريسم که خطري براي منطقه و جهان است تمام توان خود را بکار خواهيم گرفت.
دکتر روحاني از ملت ايران خواست تا با روحيه قوي‌تر و مصمم و اميد و نشاط بيشتر وارد فضاي کار و فعاليت شوند، چرا که بدون حضور و مشارکت مردم در همه عرصه‌ها دولت موفق به پيشبرد امور نخواهد شد و براي هر گامي نيازمند همراهي دولت و ملت است.

براي حوادث غير مترقبه بايد پيش بيني هاي لازم انجام شود
رييس جمهوري در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به حوادث غيرمترقبه روزهاي اخير در بسياري از استان‌هاي کشور، وقوع چنين حوادث طبيعي در دنيا که منجر به بروز خسارت‌هايي مي‌شود را اجتناب‌ناپذير دانست و گفت: در اينگونه حوادث ابتدا بايد تا جايي که مي‌توانيم پيش‌بيني درست انجام دهيم و با تمام توان به مردم اطلاع‌رساني کنيم. ضمن اينکه بايد در طول سال و در زماني که اوضاع مساعد است به بررسي وضعيت پرداخته و مراقبت‌هاي لازم را نسبت به مراحل صدور مجوزهاي ساخت در حريم رودخانه‌ها، احداث پل‌ها، موانع ايجاد شده در مسيل‌ها و نظاير آن داشته باشيم.
دکتر روحاني ضمن تسليت به خانواده‌هايي که عزيزان خود را در حوادث اخير از دست داده‌اند، افزود: بايد از حوادث غيرمترقبه براي آينده نيز درس بگيريم تا در صورت وقوع مجدد خسارت‌ها را کاهش، امدادرساني را افزايش و آسيب‌هاي وارد شده به مردم را جبران کنيم. دولت تمام مساعي خود را به کار گرفته است تا اگر براي برخي خانواده‌ها مشکل و آلامي بوجود آمده به آنها کمک شود.
رييس جمهوري در ابتداي سخنان خود با ابراز خرسندي از گسترش فضاهاي معنوي در ماه مبارک رمضان در کشور، از حضور مردم در راهپيمايي روز قدس و حمايت از آرمان‌ قدس و ملت مظلوم فلسطين قدرداني و از دعاي خير مردم براي پيشرفت و رفاه کشور و حمايت از نظام و دولت تشکر کرد.

مخاطبین محترم

۱) گلشن راز، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت