آذرقلم
تاریخ : 10. شهريور 1394 - 9:31   |   کد مطلب: 1625
مدیرعامل محترم ایران خودرو اخیرا در مصاحبه ای با اشاره به قیمت خودرو و کمپین عدم خرید خودرو، گفته است: "ارزان نمی کنیم... اگر قیمت دلار ۱۰۰۰ تومان شود،ما نیز قیمت خودرو را کاهش می دهیم ولی این موضوع عملی نمی شود.

به گزارش گلشن راز مدیرعامل محترم ایران خودرو اخیرا در مصاحبه ای با اشاره به قیمت خودرو و کمپین عدم خرید خودرو، گفته است: "ارزان نمی کنیم... اگر قیمت دلار 1000 تومان شود،ما نیز قیمت خودرو را کاهش می دهیم ولی این موضوع عملی نمی شود 

صرف نظر از این موارد ذکر چند نکته ضروری به نظر می رسد :

1- اولا تردیدی نیست که کمپین نخریدن خودرو صفر ، از سوی هر کس و با هر هدفی باشد ، فعلا به نفع مردم تمام شده و منجر به کاهش قیمتها در بازار و رکودی که باز هم کاهش قیمتها را به دنبال خواهد داشت شده است . این اتفاق چه باب طبع خودروسازان باشد و با نباشد روی داده است و گریزی از آن نیست .

2- علی رغم اینکه خودرو سازان سعی در وانمود کردن به این موضوع دارند که کمپین اثری در وضعیت آنها نگذاشته ، نیم نگاهی به سایت فروش خودروسازان نشان از ارائه روشهای متنوع فروش در یک ماه اخیر دارد که در 4 سال گذشته که دوران یکه تازی هرچه تمام تر خودروسازان بود ، کاملا منسوخ شده بود .

3- اشاره به قیمت ارز باز هم این سوال را به ذهن متبادر می سازد که پس صدای بوقهای کرکننده خود کفایی در صنعت خودرو و تولید داخل و کذا و کذا چه شد ؟ درست است که افزایش قیمت ارز هزینه های مواد اولیه و تولید را بالا برده است ، اما این دلیل نمیشود که قیمت خودرویی که آقایان خودروساز مدعی تکنولوژی آن هستند نعل به نعل با قیمت دلار بالا و پایین شود . اینگونه که پیداست ظاهرا صنعت خودرو ما با این همه توجه و عزیز کردگی تنها در باد لاستیک خودکفاست و تنها آن است که قیمتش با دلار بالا و پایین نمی شود !

4- از سیاست و سیاسی کاری هم که نگوییم بهتر است ! کیست که نداند همین صنعت خودرو در سایه سیاست و دخالت دولت و تزریق وام بانکی و غیره ... سرپا مانده است . ای بسا اگر سیاست و ملاحظات سیاسی نبود آقایان خودرو ساز نمی توانستند به همین راحتی پول مردم را به جای هزینه کردن در تولید و بالا بردن کیفیت محصولاتشان صرف خرید سهام بانک و ساختمان سازی و غیره کنند ، سی هزار میلیارد تومان معوقات بانکی داشته باشند و کسی نگوید بالای چشمتان ابروست و هزاران نفری که هر ساله در اربه های مرگشان به کام مرگ می فرستند نادیده گرفته شوند . به نظر می رسد آقایان خیلی هم باید ممنون سیاست باشند !

5- و نهایتا برای حسن ختام و تنوع مطلب شاید بد نباشد نگاهی به قیمت چند خودرو بیاندازیم . مثلا ببینیم با قیمت 45 میلیونی خودروی دنا که حدود 15 هزار دلار است در بازار جهانی چه خودروهایی می توان خرید:

ایران ، خودرو وسیاست
هیوندای وولستر 18000 دلار

ایران ، خودرو وسیاست

هیوندای اکسنت 14700 دلار

 

ایران ، خودرو وسیاست
میتسوبیشی لنسر 17000 دلار

ایران ، خودرو وسیاست
کیا فورت 15900 دلار

ایران ، خودرو وسیاست
میتسوبیشی اوتلندر 19500 دلار

ایران ، خودرو وسیاست
کیا سول 15700 دلار

ایران ، خودرو وسیاست
تویوتا یاریس 16000 دلار

ایران ، خودرو وسیاست
مزدا 3 17800 دلار 
که البته همه اینها مربوط به مدلهای 2016 است و مدلهای امسال ، یعنی 2015 آن با 15 تا 20 درصد کاهش عرضه می شود . 
سرتان سلامت ...

مخاطبین محترم

۱) گلشن راز، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت