آذرقلم
تاریخ : 18. مهر 1393 - 19:24   |   کد مطلب: 174
از احمدی نژاد تا روحانی
وضعیت رویایی اقتصاد در آمارها!
هنوز از یادها نرفته است که نوسانات ارزی، تحریم ها و عدم پرداخت یارانه تولید آنچنان بلایی بر سر تولید و صنعت کشور آورد که اصلاح آن به این آسانی ها نیست و نتیجه ای جز تعطیلی گاه و بیگاه کارخانه های تولیدی و دچار شدن به وضعیت رکود تورمی نداشته است.در واقع می توان گفت، بعد از اجرایی شدن فاز اول هدفمندی یارانه ها بود که مشکلات واحد های...

هنوز از یادها نرفته است که نوسانات ارزی، تحریم ها و عدم پرداخت یارانه تولید آنچنان بلایی بر سر تولید و صنعت کشور آورد که اصلاح آن به این آسانی ها نیست و نتیجه ای جز تعطیلی گاه و بیگاه کارخانه های تولیدی و دچار شدن به وضعیت رکود تورمی نداشته است.

در واقع می توان گفت، بعد از اجرایی شدن فاز اول هدفمندی یارانه ها بود که مشکلات واحد های تولیدی و صنعتی کشور آغاز شد.بخش کشاورزی نیز که در چرخه تولید نقش اساسی را ایفا می کند با اجرایی شدن این طرح دچار مشکلات عدیده ای شد چرا که با بالا رفتن قیمت حامل های انرژی عملا هزینه تولید بالا رفت اما اجازه ای برای افزایش قیمت موجود نبود و از سوی دیگر هم دولت بنا بر گزارش های مرکز پژوهش های مجلس و دیوان محاسبات تخلفاتی در پرداخت یارانه واحد های تولیدی داشت و یارانه بخش تولید و صنعت را پرداخت نکرد تا هزینه های پرداخت یارانه نقدی را تامین کند.
 


 

به این ترتیب هر روز اخبار نگران کننده از بسته شدن کارخانه ها و بنگاه های تولیدی کوچک و بزرگ به گوش می رسید و این وضعیت تا امروز هم که دولت یازدهم روی کار امده هر چند کمتر شده اما  ادامه دارد.

تا جایی که حتی با وجود این که بانک مرکزي اعلام کرده است که ميزان پرداخت تسهيلات به بخش‌هاي مختلف اقتصاد در 5 ماه نخست سال جاري در مقايسه با سال گذشته بيش از 40 درصد افزايش داشته است، طبق گفته يکي از نمايندگان مجلس بيش از 60 درصد واحدهاي توليدي کشور تعطيل‌اند.

در واقع می توان گفت اين روزها بانک مرکزي آمارهاي منتشر مي‌کند که به گفته برخي کارشناسان رویایی و غیر واقعی به نظر می رسد.

 نمونه اخير آن نرخ رشد 4.6 درصدي اقتصاد در فصل بهار بود، که به نظر کارشناسان نشانه هاي اين آمار را نمي‌توان در جامعه مشاهده کرد.

در همين حال  به تازگی نیز بانک مرکزي از افزايش 40.5 درصدي پرداخت تسهيلات به ويژه براي صنعت خبر داده است.اين در حالي است که با نگاهي اجمالي به وضعيت صنعت مي‌توان شرايط آشفته آن را همچنان مشاهده کرد، با توجه به آمار ارائه شده از سوي بانک مرکزي اين سئوال ايجاد مي‌شود که تسهيلات ارائه شده در کجا هزينه شده است.

به طور طبيعي افزايش 40 درصدي ارائه تسهيلات به بخش صنعت بايد داراي نشانه هاي مختلف از جمله فعال شدن واحدهاي نيمه تعطيل و همچنين کاهش نرخ بيکاري باشد اما چنين علائمي در اقتصاد مشاهده نمي‌شود.

عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس در همين رابطه گفته: در حال حاضر بزرگترين معضلي که مشکل مشترک اکثر استان ها و مناطق است بيکاري باشد.

سعيد زمانيان دهکردي افزوده: براي خروج از رکود بايد واحدهاي نيمه تعطيل و تعطيل شده فعال شود تا شاهد کاهش نرخ بيکاري در کشور باشيم.وي با اشاره به اينکه اکنون درصد قابل توجهي از واحدهاي توليدي کشور تعطيل است، اضافه کرد: ميزان تعطيلي واحدهاي توليدي حدود 60 درصد است.

عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس به واردات بي رويه و بي توجهي به توليدکننده هاي داخل اشاره کرده و گفته: لازمه اين امر تغيير نگرش دولت، وزارت خانه ها و بانک ها است.

در هر حال انچه از دولت های پیشین محمود احمدی نژاد باب شده، روایت های گل و بلبل آماری از وضعیت اقتصادی کشور است.روایت هایی که اعتماد افکار عمومی را به امار نهادهای دولتی از بین برده است و انتظار می رفت دولت یازدهم با وجود وعده هایی که از تدبیر و امید  داد به این شیوه آمار و اطلاعات رسانی پایان دهد اما آمارهای اخیر نشانی جز از تکرار رویه قبل ندارد.

رویه ای که جز بی اعتمادی مردم به دولت نتیجه ای نخواهد داد و حتی اگر آمارها بر اساس شاخص های اقتصادی هم درست باشد اما به دلیل ندادن نتیجه عملی باید به طور علمی برای مردم توضیح داده شوند تا همه متوجه پیشرفت هالی اقتصادی  کشور باشند. منبع: شفاف

مخاطبین محترم

۱) گلشن راز، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت