آذرقلم
تاریخ : 11. دى 1394 - 23:54   |   کد مطلب: 1978
رئیس هیئت نظارت و بازرسی انتخابات آذربایجان‌شرقی گفت: انتخابات این دوره مجلس شورای اسلامی تک مرحله‌ای بوده و با بالاترین رای فرد به مجلس راه پیدا می‌کند.

به گزارش گلشن راز به نقل از فارس، عباسعلی اسدی در نشست خبری به مناسبت انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی اظهار داشت بر اساس قانون اساسی وظیفه شورای نگهبان تشخیص و تطبیق قوانین و مقررات وضع شده در مجلس شورای اسلامی با قوانین فقه اسلامی است.
اسدی با بیان اینکه ثبت نام تعداد بسیاری زیادی از کاندیداها در مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری با هدف ایجاد مشکل برای نظام و شورای نگهبان است گفت: یکی از مظلومیت‌های شورای نگهبان همین ممنوعیت‌های قانونی برای بیان علت رد صلاحیت عمومی در جامعه است و برخی ردصلاحیت شدها به راحتی در جامعه مانور می‌دهند.
اسدی ادامه داد: تخلفات صورت گرفته را ما به استاندار آذربایجان‌شرقی منتقل کرده و وی نیز صراحتا اعلام کرده که این گونه موارد و جانبداری فردی خاص از گروه سیاسی مشخص ممنوع است.
اسدی با اشاره به روند اجرایی و رسیدگی به صلاحیت‌ها گفت: ۱۰ روز پس از ثبت‌نام رسیدگی از طریق هیئت‌های اجرایی انجام گرفته و بعد از آن به خود کاندیدا به صورت نامه رسمی اعلام می‌شود که تائید صلاحیت یا رد صلاحیت شده و افراد رد صلاحیت شده ۴ روز فرصت خواهند داشت تا نسبت به این امر اعتراض کنند.
رئیس هیئت نظارت و بازرسی انتخابات آذربایجان شرقی در ادامه سخنان خود با یادآوری ضرورت پایبندی به قانون انتخابات تصریح کرد: برخی افراد خودخواه که اعتقادی به نظام جمهوری اسلامی ایران و قانون ندارند در قبول نتایج انتخابات نیز سرپیچی کرده و اگر فرد دلخواه آنان انتخاب نشود، از قبول نتایج سر باز می‌زنند.
هیچ فردی بدون دلیل رد صلاحیت نمی‌شود
اسدی افزود: هیچ فردی بدون دلیل رد صلاحیت نمی‌شود و موارد قانونی در این زمینه به صورت کامل رعایت شده ولی متاسفانه افرادی علی رغم نداشتن صلاحیت قانونی لازم و عدم احراز شرایط ثبت نام می‌کنند تا پس از رد صلاحیت شدن برای نظام ایجاد مشکل و هزینه کنند.
رئیس هیئت نظارت و بازرسی انتخابات آذربایجان شرقی افزود: اگر کسی به صورت کتبی درخواست کند علت رد صلاحیت وی در جامعه اعلان علنی می‌شود ولی تاکنون (در انتخابات گذشته) کسی اینگونه درخواست کتبی ننموده و فقط در زبان و شعار این مسائل را مطرح می‌کنند.
وی ادامه داد: ۲۷ بهمن ماه لیست نهایی اعلام شده و از ۲۹ بهمن تبلیغات آغاز شده و تا یک هفته تبلیغات صورت گرفته و از ۶ اسفند تبلیغات ممنوع شده و ۷ اسفند ماه انتخابات صورت می‌گیرد.
رئیس هیئت نظارت و بازرسی انتخابات آذربایجان‌شرقی تاکید کرد: اگر در ایام تبلیغات نیز تخلف محرزی صورت گیرد احتمال رد صلاحیت نیز در این ایام وجود دارد.
* الکترونیکی شدن انتخابات ایرادات اساسی وجود دارد
رئیس هیئت نظارت و بازرسی انتخابات آذربایجان‌شرقی گفت: در زمینه الکترونیکی برگزار شدن انتخابات ایرادات اساسی وجود دارد که انشا الله پس از برطرف شدن ایرادات و تایید از سوی شورای نگهبان اقدام خواهد شد.
وی تاکید کرد: عدم فراهم بودن زیرساخت‌های اینترنتی در کشور و استان نیز یکی از ایرادات فراروی ما در برگزاری الکترونیکی انتخابات است.
وی یادآور شد: برای ۱۵ شهر بزرگ کشور پیش‌بینی شده که انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار شود اما در حال حاضر این زیرساخت وجود ندارد و با روال کنونی احتمال اینکه انتخابات الکترونیکی برگزار نشود وجود دارد.
رئیس هیئت نظارت و بازرسی انتخابات آذربایجان شرقی ادامه داد: در زمینه ارائه کارت ملی و شناسنامه بر اساس مصوبه مجلس تنها ارائه کد ملی و شناسنامه کافی خواهد بود.
انتخابات تک مرحله ای است
وی گفت: انتخابات این دوره مجلس شورای اسلامی تک مرحله ای بوده و با بالاترین رای فرد به مجلس راه پیدا می‌کند.
اسدی افزود: در حوزه انتخابیه تبریز، اسکو و آذرشهر ۴۷ برابر نمایندگان این حوزه در مجلس شورای اسلامی افراد ثبت نام کرده‌اند که این میزان در شهر مرند ۶۷ برابر و در شهرهای دیگر نیز ۱۵ تا ۴۰ برابر نمایندگان فعلی افراد ثبت نام کرده‌اند.
وی آمار تفکیکی داوطلبان نمایندگی مجلس در استان را نیز به این شرح اعلام کرد: حوزه انتخابیه مرند و جلفا ۶۴ نفر، مراغه و عجب‌شیر ۳۸ نفر، اهر و هریس، سراب و میانه هر کدام ۳۱ نفر، شبستر ۳۰ نفر، ملکان ۲۹ نفر، هشترود و چاراویماق ۱۹ نفر، بستان‌آباد و ورزقان هر کدام ۱۸ نفر، بناب و کلیبر، خداآفرین و هوراند هر کدام ۱۵ نفر.
اسدی افزود: از بین داوطلبان ثبت‌نام شده، ۶۴ نفر زن، ۱۱۸ نفر دارای مدرک دکترا، ۲۷ نفر دارای تحصیلات حوزوی و ۲۸ نفر از ایثارگران یا نمایندگان ادوار قبلی دارای مدرک کارشناسی هستند.
وی افزود: ترکیب جمعیتی داوطلبان نمایندگی مجلس در استان را جوانان و افراد میانسال تشکیل می‌دهند به نحوی که ۲۵۱ نفر از آنان ۳۰ تا ۴۰ سال سن دارند.
اسدی زمان قانونی تبلیغات نامزدهای انتخابات مجلس را از روز ۲۹ بهمن تا ۵ اسفند اعلام کرد و گفت: تبلیغات در روز پنج‌شنبه ۶ اسفند ممنوع بوده و در روز جمعه ۷ اسفند نیز اخذ رای انجام خواهد شد.
رئیس هیئت نظارت انتخابات آذربایجان‌شرقی تعداد کاندیداهای مجلس خبرگان را ۴۶ نفر اعلام کرد.

مخاطبین محترم

۱) گلشن راز، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت