آذرقلم
تاریخ : 18. آذر 1395 - 11:02   |   کد مطلب: 2478
گلشن راز: جلسه کارگروه توسعه روستایی و عشایری شهرستان شبستر با حضورمهندس تقی کرمی مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری در سالن بخشداری مرکزی شبستر برگزار شد

به گزارش خبرنگار گلشن راز از شبستر جلسه کارگروه توسعه روستایی و عشایری شهرستان شبستر با حضورمهندس تقی کرمی مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری در سالن بخشداری مرکزی شبستر برگزار شد .

اسکندری  بخشدار تسوج :  نا هماهنگی در مدیریت روستایی یکی از مشکلات اساسی در روستاهای منطقه شبستر

اسکندری  بخشدار تسوج در این جلسه گفت : هماهنگی در مدیریت روستایی یکی از مشکلات اساسی در روستاهای منطقه شبستر است در 15 روستای بخش  تسوج به حد کافی اطلاع رسانی در مورد کارگروه های اقتصاد مقاومتی انجام شده است و در بحث اشتغال و اقتصاد مقاومتی اطلاع رسانی شده ولی مشکل کنونی بروکراسی اداری و عملیاتی شدن اقدامات این کارگروه ها است و درگیری بیشتر روستاها در ادارات و بانک ها است .

اسکندری افزود:  هم اکنون کارگروه 303 حرفه و شغل آماده سازی کرده ولی باور عملیاتی شدن آن در روستاها باید نهادینه شود.وی گفت :بیشتر مهاجرت ها در روستاها به دلیل نبود کار و شغل مناسب برای جوانان روستا است ما باید اجازه دهیم که فعالان روستاها و سرمایه گذاران حرفهای خود را برای برنامه ریزی و ایجاد واحد های اقتصادی و ایجاد شغل بیان کنند تا در کارگروه بررسی و تمدیدات لازم اخذ شود.

خاکپور : بحران آب در روستاهای بخش صوفیان 

خاکپور بخشدار صوفیان نیز با اشاره به برگزاری جلسات مستمر اقتصاد مقاومتی در بخش صوفیان گفت : دو روستای گروس و علی اکبر لو یه عنوان پایلوت انتخاب شدند و این روستاها به علت داشتن پتانسیل های تولیدی و صنعتی دارای واحد های تولیدی زیادی می باشد. در روستاهای بخش صوفیان هم همانند سایر بخش های شهرستان مشکلات زیادی و به طور خاص روستای گروس مشکل آب وجود دارد.

بخشدار صوفیان گفت : تعدادی واحد دامی در روستای گروس به حومه روستا انتقال داده شده است ولی در مورد ادارات خدمات رسان مشکلات زیاد است

خاکپور افزود : مشکل خرید و فروش زمین در روستاها و ایجاد واحد های تولیدی گاهأ در داخل روستا امکان پذیر نیست و باید توسط مسئولین ذیربط اقداماتی در این خصوص اتخاذ شود .در روستای علی اکبر لو واحد های تولیدی فعال آست ولی مشکل آب بحرانی آست و نیاز به مساعدت دارد

بخشدار صوفیان گفت : در بحث اقتصاد مقاومتی باید از درون جامعه را قوی کرد تا بتوانیم در سیستم برون زا وارد شویم.اگر جامعه ای میخواهد پیشرفت کند باید کل جامعه تلاش کنند و همه موارد به دولت تحمیل نشود

وی افزود : آموزش و پرورش باید با تعلیم راههای بهینه در مصرف در امر اقتصاد مقاومتی همپای سایر نهاد ها به نسل جدید این آموزش ها داده شود

رئیس اداره صنعت و معدن شهرستان شبستر : خام فروشی شدید در معادن منطقه شبستر 

رئیس اداره صنعت و معدن  شهرستان شبستر  نیز در ادامه خاطر نشان کرد: برای شهرستان شبستر 10 طرح تولیدی با توجه به پتانسیل منطقه ایجاد کردیم با توجه به زیرساخت های شهرستان و توسعه یافتگی منطقه دو مشکل استقرار واحد های تولیدی خارج از شهرکهای صنعتی وبحث نقدینگی در واحدهای صنفی و خانگی است.

متاسفانه واحدهای کوچک و صنفی از تسهیلات لازم و کم بهره برخوردار نیستند و در شهرستان تاکنون نتوانسته ایم استفاده کنیم و پیشنهاد  میشود تسهیلات کوچک شود و سیستم تغییر کند تا در قالب مشاغل خانگی استفاده شود

 وی افزود : در شهرستان شبستر معادن زیادی وجود دارد برای مثال معدن سنگ تراورتن حیدر آباد به صورت قطعات بزرگ به سایر شهرستان ها منتقل داده میشود تا برش داده شود پیشنهاد  میشود یک واحد بزرگ برش سنگ در مجاور این معدن احداث شود.

شفایی شهردار دریان: با سنگ اندازی برای سرمایه گذاران توسعه روستایی امکان پذیر نیست 

شفایی شهردار دریان نیز گفت : در مدت اندکی که چندین سرمایه‌گذار از طرف مردم برای دریافت مجوز در دریان رفتند با مشکل بسیار فاحش برخورد کردند  و به شهرک های صنعتی ارجاع داده شده اند

اگر ما موانع توسعه روستایی را رفع کنیم یقینا خیل عظیم مشکلات سرمایه گذاران در روستاها رفع خواهد شد

 وی افزود : باعث تاسف است که در جلسه امور اراضی استان در کمیسیون چطور اجازه می دهند سرمایه گذاری که در روستا میخواهد واحد تولیدی و بسته بندی ایجاد کند را به شهرکهای صنعتی منتقل میکنند؟ از این طرف ترکیه بیاید عسل طبیعی ما را خریداری کنند و با بهترین بسته بندی به کشورهای اروپایی صادر کند !

امروز در شهرستان شبستر نماینده عالی دولت آقای فرماندار است و نباید مشکلات جزئی شهرستان به استانداری ارجاع داده شود. وقتی سرمایه گذار با هزار مصیبت از تهران به سمت روستاهای منطقه سوق داده میشود چرا باید با سنگ اندازی مانع انجام کار آن شد متاسفانه روستاها در منطقه شبستر تهدید می شوند چرا که مشکلات اینترنت و تغییر کاربری ها در خانه های روستایی و تغییر مجوز ها  و آموزش پرورشی  کمر روستاها رو خم کرده است.

پیشنهاد می شود اداراتی که در توسعه روستایی دخیل هستند تمهیدات خاص برای روستائیان در نظر بگیرند . تحقیر روستاها و اهالی آن هیچ وقت باعث رشد روستاها نمیشود ما باید با ارزش دادند به سرمایه روستاها همچون خانه های روستایی و تولیدات انها باعث توسعه آنها شویم .

مهندس تقی کرمی مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری از اختصاص ۲۶ میلیارد ریال به دهیاری های شهرستان شبستر خبرداده و اظهار داشت : دهیاری ها این اعتبار را می بایست در حوزه های عمران روستایی ، جمع آوری زباله ، ارائه طرح های اقتصادی هزینه کنند.
وی افزود : از شهرستان شبستر در حوزه های روستایی ۱۰ طرح اقتصادی ، تولیدی به استانداری معرفی شده که ۵ طرح آن با اعتباری بالغ بر ۸۵ میلیارد ریال تصویب و آماده پرداخت می باشد.
کرمی ضمن اشاره به جهت گیری ها و توجه دولت در مناطق روستایی اظهار داشت : دولت آماده ارائه تسهیلات ارزان قیمت به روستائیان در حوزه های تولید و اشتغال زایی با نرخ بهره ۸ درصد تا سقف ۲۰ میلیارد ریال و طرح های غیر مشارکتی با نرخ بهره ۴ درصد می باشد.
مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری از راه اندازی چندین دستگاه ATM و اینترنت پر سرعت در روستاها خبرداده و گفت : تعداد ۸ دستگاه ATM (خود پرداز ) در روستاهای پایلوت اقتصاد مقاومتی ( تیل – چهرگان – قره تپه – بنیس – دریان – علیشاه – علی اکبرلو و گروس) و پوشش اینترنت پرسرعت در تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار تا پایان شهریور مورد استفاده و بهره برداری قرار میگیرند.
مهندس کرمی در پاسخ به سوالات و درخواستهای مطروحه گفت: وظیفه تمام مسئولان کسب رضایتمندی و خدمت به مردم است و خدمتی که برای مردم و حل مشکلات آنان نباشد خدمت نیست بلکه ذلت است.
وی با تاکید بر اجرای دقیق سیاست های اقتصاد مقاومتی در دستگاه ها افزود: هنوز معنی دقیق و عمیق اقتصاد مقاومتی برای اکثر اقشار مشخص نیست و به همین دلیل است که بعضاً اقتصاد را حذف کرده ایم و در واژه مقاومتی متوقف شده ایم.
کرمی با اشاره به رسالت آموزش فنی و حرفه ای گفت: آموزش فنی و حرفه ای باید در داخل روستا صورت گیرد و سعی کنیم روستایی ها را جهت کسب آموزش به شهر نکشانیم از جمله محصولات کشاورزی که در سرلوحه آموزش کشت اقتصاد مقاومتی هستند کشت زعفران، کشت گلخانه ای و کشت گل محمدی است.
گفتنی است در ابتدای این جلسه بخشداران سه گانه، و مدیران ادارات جهاد کشاورزی ،صنعت و معدن ، دهیاران و … به بیان عملکردها و درخواستهای خود پرداختند.

مخاطبین محترم

۱) گلشن راز، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت