آذرقلم
تاریخ : 19. خرداد 1394 - 9:56   |   کد مطلب: 1276
بدن شهید حرمت و قداست دارد. ‘به نمایش عمومی گذاشتن’ پیکر مطهر شهدا در جعبه و شیشه، مانند اشیاء موزه ای، به نظر من یک خطای فاحش فرهنگی است. جامعه ای که صرفا با شنیدن خبر یافته شدن آن پیکرها و کیفیت شهادت شان چنان واکنش نشان داد، آیا نیاز به چنین تصاویر عریانی دارد برای تحریک؟!

بدن شهید حرمت و قداست دارد. ‘به نمایش عمومی گذاشتن’ پیکر مطهر شهدا در جعبه و شیشه، مانند اشیاء موزه ای، به نظر من یک خطای فاحش فرهنگی است. جامعه ای که صرفا با شنیدن خبر یافته شدن آن پیکرها و کیفیت شهادت شان چنان واکنش نشان داد، آیا نیاز به چنین تصاویر عریانی دارد برای تحریک؟!

بماند که خانواده این شهدا در این خصوص ذی حق هستند. وای به حال آن مسئولی که بدون اجازه پدر و مادر این شهید پیکر فرزندشان را ‘به نمایش عمومی گذاشته’. و چه تهوع آور است استفاده از این تعبیر در این موضوع…

در عرف و فرهنگ رایج غربی، هرچند نمایش بدن کاملا برهنه انسان زنده هم می تواند امر مجاز و اخلاقی تلقی شود، اما به تصویر کشیدن بدن یک انسان متوفی جزو خط قرمزها است. نشانه بی حرمتی به آن فرد و خانواده اش است.

۱ – به نظر می آید ‘نمایش عمومی’ پیکر این شهید، صرفا برای اثبات ادعای ‘دست بسته’ بودن این شهدا انجام شده. عذر بدتر از گناه. اساسا چه ضرورتی دارد ادعاهای قابل مناقشه ای مثل ‘زنده به گور شدن’ و یا ‘دست بسته بودن’ این شهدا آنقدر برجسته شود که حالا برای اثبات آن چنین استفاده ابزاری و غیر اخلاقی از پیکر یک شهید انجام شود؟ می فرمایند می خواستیم مظلومیت این شهدا را منتقل کنیم! می شود شما لطف کنید همان کار تفحص را انجام بدهید و پیام فرهنگی صادر نفرمایید؟ شهید خود رساترین پیام ها است. مظلومیت این غواصان جوان از چهره های آنها در تصاویر قبل شهادت می بارید. حتی اگر فقط غرق شده بودند، آنهم با دست باز، باز هم در اوج مظلومیت بودند. به سناریونویسی هیچ نیازی نبود.
۲- کاملا مشخص است که مسئول مربوطه از دلالت های ضمنی انتشار چنین تصویری از پیکر یک شهید آگاه نبوده است. از تقلیل ‘جهاد’ به ‘باستان شناسی’، از تبدیل ‘شهید’ به ‘مرد نمکی’. از حس اشمئزازی که این تصویر در برخی مخاطبان کودک و نوجوان ایجاد خواهد کرد. سوال این است که آیا مدیران مسئول رسانه ای و سردبیرانی که انتشار این تصاویر را تایید کردند هم به این مسائل واقف نبودند؟ آیا هر تصویری هر مسئولی ارائه کند آنها باید منتشر کنند؟ مسئولیت حرفه ای و اخلاقی رسانه این وسط چه می شود؟
۳- در عرف و فرهنگ رایج غربی، هرچند نمایش بدن کاملا برهنه انسان زنده هم می تواند امر مجاز و اخلاقی تلقی شود، اما به تصویر کشیدن بدن یک انسان متوفی جزء خط قرمزها است. نشانه بی حرمتی به آن فرد و خانواده اش است. حالا ببینید نمایش این پیکر و انتشار این تصویر در رسانه ها چه تصوری از ما نزد دیگران ایجاد می کند؟ آنها احترام و عاطفه ما نسبت به شهدای جنگ مان را چگونه خواهند دید؟

کاربری به نام حنظله هم در این باره نوشته: فقط مانده بود بگذاریمت توی شیشه کنارت بایستیم عکس اندازی کنیم و کنفرانس خبری بالای سرت راه بیاندازیم… ببخش ما را! برای برخی مان فرق میکند که چطور نفس تو را گرفته اند: دستت بسته بوده یا باز!؟ شنا بلد بوده ای یا نه!؟ بند کفشت باز بوده یا بسته … ببخش ما را! خوشمان می اید دوربین زوم کنیم روی تخم چشم های مادرت و بگوییم: حالا که فهمیده ای دست بسته نفس گل پسرت را گرفته اند چه حسی داری!؟ ببخش ما را! ما کوتوله ایم… تو بزرگی… تو مردی… هر چند نفس ات را بریدند

یادداشت: شهاب اسفندیاری

منبع : آذرقلم

مخاطبین محترم

۱) گلشن راز، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .

دیدگاه‌ها

دوست عزیز این نمایش زمانی رخ داد که برخی روزنامه های وابسته به اصلاح طلبان اعلام کردند که اینها اصلا اسیر نشدند. اصلا این همه غواص نداشتیم!!!! و چه و چه و چه (که قطعا می توانید به سایت های مربوط ، آن ها را پیدا کنید). چرا شما آن خبر را پوشش ندادید ولی وقتی که به ادعاهای آن ها پاسخ داده شده ، به پاسخ انتقاد می کنید؟ تا حالا هم چنین کاری توسط سپاه اجرا نشده بود و فکر نمی کنم بعدا هم اجرا شود.فقط برای بستن دهان بعضی ها این کار را کرد. به نظر می رسد شما بعد از مدتی بی کاری این مطالب را منتشر کردید تا بازدید سایتتان افت نکند و الا خودتان هم می دانید که این مطلب ، چیزی برای پرداختن ندارد.
سلام.موافقم
واقعا که شورش رو در آوردند شهدا با مظلومیت به شهادت رسیدن و مادرشان همیشه دل شان سوخته نیازی به این کارهانیست

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت