آذرقلم
تاریخ : 19. مرداد 1395 - 20:57   |   کد مطلب: 2332
فعالیت ۴رسانه مکتوب۳ پایگاه خبری و ۷ خبرنگار در شبستر این شهرستان را در زمره ‌مناطق فعال در حوزه مطبوعات ، خبرگزاری‌ها و پایگاههای خبری قرار داده است.

به گزارش گلشن راز علیرضا خوش نیت از خبرنگاران شهرستان شبستر طی یادداشتی نوشت:
دیرزمانی نیست که در رویدادی خونین، خبرنگارتاریخ ساز ایرانی جاودانه شد. سکوت جامعه ی خبری شکست و روزی در تاریخ و تقویم کشورمان بنام  شهید صارمی و “خبرنگار” نامگذاری شد.
  در این روز، حرفه ی خبرنگاری- که در کشاکش دردها و بلاها قلم التیام بخش بر زخم جامعه می زند- گرامی داشته می شود.
از روزی که ایرانی مسلمان، قلم را به خدمت اندیشه‌اش گرفت تا جامعه را از مسایل روز زمانه آگاه کند، سال‌هایی به درازای تاریخ ورود ایران به دنیای نوین می‌گذرد. از آن روز تاکنون، خبرنگار پای در رکاب تاریخ گذاشت؛ همزاد قلم شد و آموزگاری افکار عمومی را بر عهده گرفت.
روز خبرنگار را گرامی می داریم؛ ما که هنوز شهید صارمی- آزاد مردی که ۱۷ مرداد ماه را جاودانه کرد- شهید مرتضی آوینی و سانحه ی هواپیمای۱۳۰ c- و دوستانی را که پرواز زود هنگام شان نقره داغ مان کرد، از یاد نبرده ایم. هنوز صدای شهید رهبر خبرنگار صدا و سیمای کشورمان که از پیروزی های دفاع مقدس می گفت  در گوشمان طنین انداز است…
روز خبرنگار اختصاص به آنانی دارد که در عرصه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی جامعه نقش اساسی دارند و با عنوان  “جامعه مطبوعات و اطلاع رسانی”  و ساکنان وادی قلم و بیان و به عبارتی “روزنامه نگار و گزارشگر”شناخته می شوند.
خبرنگار کسی است که با اتکا به خداوند منان و با قلم و بیان خویش به بررسی مسایل، مشکلات و     نارسایی های جامعه می پردازد تا زمینه احقاق حقوق قشرهای مختلف جامعه فراهم شود. کم نبودند خبرنگاران و تصویربردارانی که در طول هشت سال دفاع مقدس در جبهه های نبرد حق علیه باطل حضور یافتند و با انعکاس خبرها و افشای حقایق، جان خویش را فدای آرمان های والای انقلاب شکوهمند اسلامی  کردند. 
اگر خودستایی نباشد خبرنگار، انسان شریفی است و دوست دارد حسینی وار زندگی کند و چه بسا که در این راه هم تا اندازه ای موفق می شود؛ اما دلش می خواهد اگر انتقاد سازنده ای هم از سر دلسوزی و به جد یا طنز مطرح می کند، در جاده ی بیابانی مواخذه، تحریم، تنبیه و شکایت و شکایت کشی نیفتد و از او هم نخواهند که مانند چرخ و فلک بچرخد تا آنان هم بچرخند! یا این که دنبال کارمندی بگردد که بیاید و او را با نشان دادن فیش حقوقی از بازداشت برهاند!
بنده اعتقاد دارم به هنر خبرنگاری باید به عنوان حاشیه نگاه کرد! چرا که خبرنگار را تا لبه پرتگاه می برد. اگر خبرنگاریک لحظه غفلت کند، امکان سقوط اش به چاه بیکاری حتمی است!
ولی با این حال خبرنگار که همیشه در دسترس است. در هر زمان و مکانی که بگویند حضور پیدا می کند. در شرایط بارانی و گرد و غبار، گرما و شرجی بی وسیله و زیر بارکم توجهی ها و تحقیرها خود را به محل خبر و گزارش می رساند. با هزار درد خبر و گزارش خود را تهیه می کند و به سرعت به طرف محل کارش می رود اما بعد از مدتی به دلایلی کار از دستش گرفته می شود و به آدمی کم تجربه تر سپرده می شود! آیا با وجود این بی نظمی ها و ناامنی های شغلی، او می تواند خود را خبرنگار بداند؟! چطور که پیشکسوتان این عرصه، همیشه با باد فراموشی سپرده شده است.و با این روال سرنوشت ما نیز چنان خواهد شد.
  اما ما چون با علاقه پا به این عرصه نهاده ایم ،  اگر افرادی به خبرنگاران اهانت کنند یا تحقیر شوند دوره زمانه ی ما ایجاب می کند که خبرنگار صبور و با حوصله باشد و بتواند تحقیرها و برخوردهای ناجور را تحمل کند. در غیر این صورت باید عطای کار خبرنگاری را به لقایش ببخشد!
بسیاری از آنان بیمه تامین اجتماعی نیستند؛ چه رسد به بیمه ی تکمیلی! اما به روی خود نمی آورند. حقوق نجومی نمی گیرند و هزینه های مالی برای تهیه و ارسال گزارش را متحمل می شوند، نه این که زبانی برای اعتراض و انتقاد ندارند که حرمت نگه می دارند و منتظرند که دست اندرکاران امر آن ها را دریابند. چون نمی خواهند با اعتراض خود،  شان و منزلت جایگاه خبرنگاری تنزل یابد.
متاسفانه از طرف برخی مسئولان و حتی نهادهای مردم نهاد خطوط قرمز برای فعالیت خبرنگاران روز به روز بیش تر می شود و دایره ی فعالیت آنان تنگ تر می شود. که پیش آمده حتی نیمه شب هم خبر تنظیم کرده ایم و توقعی نداشته ایم و اکثر اوقات مظلوم واقع شده ایم؛ برای چه؟ برای اینکه ما پلکان ترقی و پیشرفت برخی مسئولان می شویم، البته نه همه مسئولان؛ زیرا مسئولان دلسوز، خدوم و زحمت کش و قدردان در شهرستان ما کم نیستند.
گفتمان مشترک خبرنگاران شهرستان شبستر با دارابودن سال‎ها فعالیت رسانه‎ای این بود که خبرنگاران، دلسوز واقعی ندارند و ۱۷مرداد روز تکرار وعده‎های بر زمین مانده و مطالبات محقق نشده است و رسانه‎ها در انتظار سوت پایان وعده‎ها هستند.
بار دیگر موسم ۱۷ مرداد ؛ ایستگاهی که هر سال فقط یکبار اهالی رسانه، متولیان و مسئولان را برای شنیدن درد مشترک اصحاب رسانه و علمداران قلم، دور هم جمع می‎کند تا جامعه رسانه‎ای شهرستان شبستر از دغدغه‎های‎شان بگویند.که انشاا…  برای پیگیری مطالبات بر زمین مانده این قشر از جامعه التیام بخش باشد و به جای اینکه هر سال شاهد حل و فصل مشکلات باشیم متاسفانه می‎بینیم که هر سال باری به کوله‎بار مشکلات جامعه رسانه‎ای شهرستان افزوده می‎شود.
سوالات را در محورهای مختلف خلاصه کردم؛ با اینکه خودم در جایگاه خبرنگار هستم اما بیشتر خواستم گوش شوم و انعکاس‎دهنده مشکلات همکارانم باشم، بنابراین با طرح سوالاتی مبنی بر اینکه چقدر از عملکرد متولیان و مقامات شهرستانی در پیگیری مطالبات اصحاب رسانه رضایت دارند؟ و اینکه آیا وعده‎های مسئولان توانسته کام خبرنگاران را شیرین کند؟ چه مشکلاتی بر سر راه فعالیت رسانه‎ای وجود دارد؟ چه انتظاری از مسئولان دارند و چندین سوال دیگر…. سعی شد تا شاید این بار، مسئولی پیدا شود و مشکلات قشر زحمتکش خبرنگار را بخواند، بلکه شاید فرجی حاصل شود.
نداشتن حقوق ثابت، فقدان پوشش بیمه‎ای، مسکن و عدم حمایت مسئولان از خبرنگاران، مسائلی است که هر ساله تکرار می‎شود اما هنوز جواب قانع‎کننده‎ای برای این موضوعات نشنیده‎ایم.
از دیگر نقاطی که دارای حائز اهمیت است، همکاری رسانه و روابط عمومی باید فیمابین باشد، اینطور نباشد که بگویند خبرهای ادارات را از سایت بگیرید تا آمار بازدید سایتشان بالا برود، روابط عمومی ادارات باید سعی کنند رفتار مناسبی با قشر خبرنگار داشته باشد، خبرنگاری که می‎خواهد با مدیر آن دستگاه مصاحبه بگیرد این بستر باید به راحتی فراهم شود، و اصلا فضایی برای مصاحبه واقعی ایجاد نشود که این رفتارها اصلا شایسته نیست. از طرفی به نظر می رسد با تشکیل شورای هماهنگی روابط عمومی ادارات شهرستان نیز تاکنون راه به جایی نبرده است.
می‎گویند خبرنگاری جزو مشاغل سخت و پراسترس است ولی اگر شما یک بررسی کنید متوجه می‎شوید که اصلا چنین چیزی وجود ندارد و خبرنگاری در جرگه مشاغل سخت و پراسترس قرار نگرفته است.
خبرنگاران شبانه روز به دنبال رسالت خود هستند، پشت در اتاق فلان مدیر ، خبرنگار گاهی با برخوردهای زشت و زننده مواجه می‎شوند و یا در برگزاری جلسات ، همایش های شهرستانی سفرهایی که مسئولان از پایتخت و مرکز استان به شهرستان می‎آیند، خبرنگاران استانی و حتی کشوری را به شهرستان گسیل دارن که عدم ارتباط با خبرنگاران و عدم هماهنگی مسئولان شهرستانی با خبرنگاران در این زمینه مشکلاتی است که همواره درگیر آن هستیم. که بعد از اتمام همایش و جلسات ، خبرنگاران بومی در تیررس انتقادات مسئولان و شهروندان قرار گیرند که چرا خروجی امر در تعریف و تمجید مسئولان استانی و کشوری پرداخت شد.
موضوع دیگر اینکه هیچ نظارتی نسبت به فعالان فضای مجازی وجود ندارد، همکاران حوزه خبری با گذراندن دوره های آموزشی لازم و کسب مهارت های امر، سالیان متمادی در این عرصه فعالیت می کنند متاسفانه  نقش نهادهای نظارتی و حمایتی از قشر خبرنگار و بعضی خبرنگار نماها که برخی اصول آن را فرا نگرفته اند کمرنگ است .ضمن احترام به تمامی فعالان فضای مجازی و علاقمندان حوزه خبری که اکثر نیروهای پرانرژی هستند آنها را در کنار خود می بینیم ولی فراگیری آموزش های لازم و کسب مهارت ها و از همه مهمتر کسب مجوز فعالیت را توصیه می نمایم، لذا از این عزیزان می خواهیم با عمل به منویات مقام معظم رهبری و رئیس جمهور محترم با رعایت اخلاق حرفه ای و ضمن بی طرفی با در نظر گرفتن مصلحت و منافع جامعه و نظام فعالیت نموده ، و از فرماندار معزز نیز  درخواست  می نمائیم دستور مقتضی در ساماندهی و رتبه بندی خبرنگاران شهرستان متناسب با سوابق کاری ، به ویژه پیشکسوتان این امر که غایب این نشست هستند و ما آنچه اندوخته ایم ثمره یک عمر تلاش آنان می باشد صادر فرمایند تا آنان که مجوز فعالیت دارند با دلگرمی و پشتکار ادامه فعالیت نمایند . 
خاطر نشان می سازد در حال حاضر ۴رسانه مکتوب۳ پایگاه خبری دارای مجوز در شهرستان شبستر فعالیت می کنند. و فعالیت ۷ خبرنگار رسمی ، شهرستان شبستر را از لحاظ کیفی و کمی در زمره شهرستان ‌های فعال در حوزه  مطبوعات ، خبرگزاری‌ها و پایگاههای خبری قرار داده است.
در پایان با اشاره به اینکه در راستای عمل به رسالت خطیر خویش در زمینه اطلاع رسانی و پوشش خبری ، همکاران حوزه خبر، گزارش های خود را در سطح رسانه های مکتوب، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری معتبر منتشر می کنند،  از حمایت و تعامل سازنده همه مسئولان به ویژه امام جمعه محترم ، فرماندار ارجمند و نماینده محترم شهرستان در مجلس شورای اسلامی که همواره با سعه صدر همیشه ما را تحمل نموده و راهمنا و راهگشای راهمان بوده اند سپاسگزاری، و به خداوند متعال سپرده و آرزو دارم در تمام عرصه مسئوولیت ها همچنان موفق، سلامتی و شادی، رفیق همیشگی راهشان باشد
 

مخاطبین محترم

۱) گلشن راز، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت