آذرقلم
تاریخ : 27. مهر 1395 - 10:39   |   کد مطلب: 2414
یازدهم تا هفدهم آذرماه هر‌سال به عنوان هفته حسابدار اعلام و حرفه و جامعه حسابداری ایران هم در یک پلاتفرم همگانی 25 آدرماه را بعنوان روز حسابدار اعلام داشته اند.

گسترش نقش حسابداران در جامعه جهانی باعث شد که به پیشنهاد فدراسیون بین‌المللی حسابداران جهان (IFAC)در راستای نقش حسابداران جهان در ضفاف سازی ، پاسخگوئی و انطباط مالی جهانی ، یازدهم تا هفدهم  آذرماه هر‌سال به عنوان هفته حسابدار اعلام و حرفه و جامعه حسابداری ایران هم در یک پلاتفرم همگانی 25 آدرماه را بعنوان روز حسابدار اعلام داشته اند.شاید جای تعچب باشد که متاسفانه در تقویم کشور علیرغم نقش ارزنده جامعه حسابداری ایران درحالیکه براای هر مناسبتی روز و ماه و گاه شمار خاصی تعیین شده،  هنوز یک روز رسمی بعنوان روز حسابدار معرفی نگردیده است .

گفته میشود جامعه حسابداري كشور در حال حاضر داراي حدود يك ميليون نفر فارغ التحصيل رشته حسابداري، يكصد و چهل  نفر دكتراي حسابداري و بيش از چهارهزار نفر كارشناس ارشد حسابداري وحدود جهارصد و پنجاه هزار دانشجو در رشته حسابداري مشغول تحصيل و همه ساله نيز حدود پنجاه هزار نفر ورودي رشته حسابداري در كشور هستند. اين چنين جامعه بزرگي در كشور ما يكي از علائم و شاخصه هاي رشد نيروي انساني به شمار مي رود كه كمتر رشته اي بدين شاخصه ها دست يافته است. درفراسوی مرزهای کشور نیز حداقل پنجاه نفر پروفسور و دكترای حسابداری ایرانی  در رشته حسابداري در دانشگاه هاي معتبر و مشهور بویژه در آمريكا و انگلستان مشغول تدريس هستند كه نمونه آن پروفسور ذبيح ا... رضايي ، پروفسور عبدالمحمدي ، پروفسور سعيد روحاني ، پروفسور محسن شریفی ، دکتر شاهرخ تهرانیان ، از برجسته ترين استادان رشته حسابداري در دانشگاه هاي آمريكا بود. جامعه حسابداري ايران مفتخرست  كه توانسته است سخنگوياني برجسته در فرامرزهاي ايران داشته باشد و همچون ساير فارغ التحصيلان رشته هاي ديگر آسمان پرستاره نيروي انساني ايران را روشن تر سازند. اگر چه بقایای لوح های دوران ایران باستان نشاندهنده وجود یک سیستم حسابدهی و حسابداری بوده که فارغ از بحث این نوشته است ، اما پیشینه حسابداری نوین در ایران به دوران تسلط انگلستان بر صنعت نفت و همچنین تاسیس اولین بانک‌های ایرانی و خارجی در دهه سی شمسی بازمی‌گردد. ورود حسابداري به ايران از اوايل دهه 1320 خورشيدي آغاز شد. استاداني مانند مرحوم اسماعـيل عرفاني، مرحوم حسن سجادي نژاد، مرحوم ابوالـقاسم خـردجو،  مرحوم محمد مهدي سميعي، مرحوم عزيز نبوي و ديگران که براي ادامه تحصيل به خارج از کشور رفته بودند، برخي با مدرک فوق ليسانس و برخي با مدرک دکترا، حسابدار خبره انگلستان شدند و به کشور بازگشتند.
در همین اوان شادروان حسن سجادی‌نژاد به اتفاق شادروان اسماعیل عرفانی‌نژاد در تاسیس آموزشگاه حسابداری نفت( مدرسه عالی حسابداری نفت) تلاش وافری بعمل آورده  و شادروان دکتر عزیز نبوی با تاسیس موسسه عالی حسابداری بنیاد حرفه حسابرسی و حسابداری خصوصی را بنیان نهاد. بكوشيم تا با همدلي و ياري و مشاركت فعال در آباداني و توسعه كشورمان پرچم حرفه حسابداري را در هفته حسابدار در سراسر کشور بویژه مراگز استانها با همکاری دانشکاهها و کراکز آموزشی  به عنوان «حرفه پاسدار پاسخگويي و شفافيت و مبارزه با فساد » برافراشته داريم و با برپايي گردهمايي سراسري حسابداران در تبریز يادمان ماندگار بزرگان حرفه و ارچ و منزلت حرفه حسابداری و حسابرسی را گرامي داريم.

فرهیختگان و مشاهیر ماندگار رشته حسابداری حسن سجادی‌نژاد، اسماعیل عرفانی، دکتر عزیز نبوی، دکتر علی وثوق، علی اصغر آموخته، و دکتر فضل ا... اکبری، دکتر رضا شباهنگ و بعدها ، نسل وارث آنان شادروان مصطفی علی‌مددو جبیب الله تیموری ،  دکتر علی ثقفی، نظام‌الدین ملک آرائی، عزیز عالی‌ور، عباس ارباب سلیمانی و دکتر ایرج نوروش ودکنر محمد نمازی، که در اشاعه فرهنگ حرفه حسابداری و حسابرسی در کشور اهتمام ورزیدند وچراغ این  حرفه را روشن نگهداشتند.

حضور فارغ‌التحصیلان ارشد رشته حسابداری در ارکان دولت و مجلس شورای اسلامی در بعد انقلاب اسلامی نشاندهنده اهمیت رشته حسابداری به عنوان زبان تجارت و رکن پاسخگویی است. شایسته است دولت در چنین شرایطی در احترام به نسل گذشته و فعلی که بنیاد رشته حسابرسی و حسابداری و همپنین نظام پاسخگوئی و شفافیت ملی برپا داشته اند و به پاس قدردانی از جوانان تحصیلکرده‌ای که رنج ماندن را بر رفتن ترجیح داده و در کشور با حضور در مراکز علمی و فرهنگی و تبیین استانداردهای حسابداری و حسابرسی ملی حرفه حسابداری ایران را همسان سایر کشورهای پیشرفته نگه داشته‌اند، هفته اول آذرماه هر سال به عنوان هفته حسابدار معرفی نماید تا در شناسایی حرفه حسابداری و قدردانی از زحمات جامعه حسابداری کشور اهتمام لازم به عمل آید.

فریبا نوروزی

عضو انجمن حسابداران خبره ایران

عضو انجمن حسابداری ایران

مخاطبین محترم

۱) گلشن راز، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت